The most famous and delicious dishes of Armenia

معروفترین و خوشمزه‌ ترین غذاهای ارمنستان

26 تیر 1401

8 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

غذاها و خوراکی‌ها یکی از قسمت‌های مهم در صنعت گردشگری هستند، که در کشورهای پر توریست از جمله ارمنستان بسیار اهمیت دارند، شناخت معروفترین و خوشمزه‌ ترین غذاهای ارمنستان می تواند راهی برای نفوذ به آن فرهنگ باشد چرا که غذا در هر کشوری از فرهنگ و آداب و رسوم غذایی آن کشور می آید و بیانگر غالب بیشتر مواد غذایی آن‌هاست و نشان می دهد که مثلا در صنعت دام‌پروری قوی‌تر هستند یا شهری ساحلی دارند که بیشتر غذاهای دریایی مصرف می کنند؛ ارمنستان نیز از کشورهای پرتوریستی است که به این موضوع اهمیت زیادی می دهد و در سراسر کشور رستوران‌های بزرگ و معروفی دارد که در آن غذاهای محلی کشورشان و البته غذاهای انواع ملل با بهترین کیفیت طبخ می شود، امروزه نیز با توجه به فرهنگ گیاهخواری رستوران‌های زیادی نیز غذاهایی از این گروه را در منوی خود قرار داده اند پس با ما همراه باشید تا شما را با معروف‌ترین غذاهای ارمنی آشنا کنیم.

ارمنستان جاذبه‌های زیادی برای دیدن و گردش دارد و به همان نسبت نیز غذاهای متنوع و خوشمزه‌ای در بخش‌های مختلف آن پخته می شود که تقریبا سلیقه تمام افراد را پوشش می دهد.

غذاهایی که در سفر به ارمنستان حتما باید آن‌ها را بچشید

دلما

دلما یا تولما و یا همان دلمه یکی از غذاهای معروف ارمنی است که از گوشت و برنج تازه همراه با سبزیجات تهیه می شود به طوری که این مواد بعد از طبخ در برگ درخت انگو پیچیده شده و با سسی مخصوص سرو می شوند؛ این غذا که علاوه بر ارمنستان در سرزمین‌های دیگر از جمله ‌ترکیه و خصوصا ایران نیز به روش‌های مختلف پخته می شود از غذاهای مورد علاقه مردم ارمنستان است و تقریبا در هر سفره ای دیده می شود، رستوران‌های معروف نیز حتما این غذای محلی را در منوی خود دارند، البته در بعضی از رستوران‌ها برای گیاهخواران دلمه بدون گوشت و کاملا گیاهی طبخ می شود.

 

مانتی | Manti

از غذاهای خوشمزه و پر طرفدار بین ارمنی‌ها مانتی را می توان نام برد، این غذا از کوفته‌های ریز تهیه می شود که در بین خمیری قرار می گیرد و با نوعی ماست سیر دار و سس گوجه  مخصوص سرو می شود؛ مانتی را در اکثر رستوران‌های شهر ایروان و البته شهر‌های دیگر می توانید پیدا کنید که قیمت زیادی هم ندارد اما بسیار خوشمزه است.

 

لاواش | LAVASH

لاواش نوعی نان است که از اصلی‌ترین سفره‌های ارمنی را تشکیل می دهد، این نان شبیه به نوعی نان مکزیکی بوده و یکی از نان‌های معروف ایران نیز است؛ اغلب غذاها خصوصا غذاهای محلی با این نان خورده می شود و د اکثر رستوران‌های شهر نیز اگر بخواهید این نان در کنار غذاهای محلی  قرار می گیرد؛ یک رستوران معروف در ایروان پایتخت ارمنستان نیز به همین نام است که جز رستوران‌های شناخته شده و پرطرفدار این شهر محسوب می شود، در این رستوران انواع غذاهای گرجی، ارمنی و ملل سرو می شود.

 

غاپاما

غاپاما جزو غذاهایی است که بیشتر در زمان نزدیکی کریسمس تهیه می شود، در این غذای ارمنی محتویات داخل کدو تنبل را که دانه‌های ریز کوچکی دارد، خالی می کنند و سپس کدو تنبل را همراه با برنج، خرما، کشمش، آلو و دانه‌های آجیل می پزند و در نهایت مواد داخل کدو پخته و بافت آن نیز کاملا نرم می شود، غالب مردم ارمنی در هنگام سرو این غذا کمی عسل و دارچین نیز روی آن می ریزند.

 

خاش

ذائقه مردم ارمنستان تا حدودی به مردم ایران و کشورهای همسایه مانند‌ ترکیه و … نزدیک است؛ یکی از غذاهای پر طرفدار در بین ارمنی‌ها و البته کشورهایی مثل ایران،‌ ترکیه، گرجستان، آذربایجان و …کله پاچه یا به زبان ارمنی خاش است؛ این غذا از سر گوسفند، دست، پا، مغز و قسمت‌های دیگر آن تشکیل شده است که غذایی گران و البته سنگین و چرب محسوب می شود.

 

گاتا

گاتا به نوعی نان محلی گفته می شود که در تهیه آن از آرد، کره، شیر استفاده می شود؛ این نان در واقع بیشتر مزه رو به شیرینی دارد و به عنوان دسر نیز همراه با چای میل می شود البته گاتا انواع مختلفی دارد و در بعضی از آن‌ها تکه‌های گردو، کشمش و در برخی دیگر پنیر و … استفاده می شود اما به طور کلی این نان از خوراکی‌های خوشمزه و پر اهمیت ارمنستان است به طوری که برای آن جشنواره‌ای نیز برگزار می کنند، در ارمنستان جشنواره‌های مواد غذایی زیاد است و این نشان از توجه این مردم به غذا و خورد و خوراک دارد و البته می توان گفت این جشن‌هایی بخش‌هایی از جذابیت‌های ارمنستان و فرهنگ آن محسوب می شوند.

 

خورواتس

خورواتس از جمله غذاهای معروف ارمنی است که نشان از فرهنگ و ذائقه این مردم دارد، این غذا کبابی از تکه‌های استخوان دار گوشت گوسفند و گوشت خوک تهیه میشود، به طور کلی مردم این کشور به انواع کباب علاقه دارند و اگر درباره جشن‌های مردم ارمنستان مطالعه کنید متوجه می شوید یکی از فستیوال‌های معروف آن‌ها فستیوال باربیکیو است که در آن انواع غذاهای کبابی و حتی کباب‌هایی از قارچ، کدو، دلمه و … تهیه می شود و مردم روزی را به خوردن کباب و برگزاری شادی مشغول هستند.

 

باقلوا

باقوا نوعی دسر است که از خمیری نازک و دانه‌های آجیل مانند پسته تهیه می شود، این دانه‌ها به صورت خورد شده در بین لایه‌های خمیر قرار می گیرند و در نهایت بعد از پخت همراه با شهدی شیرین از عسل یا شربت‌های دیگر سرو می شوند؛ باقوا نیز از آن دسته خوراکی‌هاییست که نه تنها در ارمنستان بلکه در سرزمین‌های همسایه آن مانند ایران،‌ ترکیه و … نیز تهیه می شود و طرفداران زیادی دارد.

 

هاریسا

شاید بعد از خوردن‌هاریسا متوجه شباهت آن با حلیم خودمان شده باشید، این غذا از گندم و تگه‌های گوشت مرغ یا بره تهیه می شود که فرآیند پخت آن نیز طولانی است و این به فرهنگ هریسه مربوط می شود؛ این غذا از مواد مغذی تهیه شده و انرژی زیادی دارد؛ در روزهای مذهبی و یا روزهایی که مردم ارامنه منع در خوردن گوشت دارند این غذا به صورت گیاهی آماده می شود.

 

باستورما

ارمنستان جاذبه‌های زیادی برای دیدن و گردش دارد و به همان نسبت نیز غذاهای متنوع و خوشمزه‌ای در بخش‌های مختلف آن پخته می شود که تقریبا سلیقه تمام افراد را پوشش می دهد؛ این غذای محبوب ارمنی به نام باستورما روش آماده سازی کمی متفاوت از دیگر غذاهای آن‌ها دارد، به این صورت که این غذا از تکه‌های گوشتی تشکیل شده که طی فرآیندی در 15 روز خشک و دودی می شود و سپس خمیری به دور آن پیچیده می شود، قبل از سرو آن را به ورقه‌های نازک برش می زنند و در نهایت با روغن سرخ کرده و همراه با سس تند می خورند.

 

ایچ

این غذا بیشتر شبیه به یک سالاد یا میان وعده است، ظرفی پر از بلغور و همراه آن سبزیجاتی مانند گوجه، پیاز، فلفل، لیمو و … قرار می گیرد، این غذا در کشور لبنان به نام تابوله نیز تهیه می شود تنها با این تفاوت که در ارمنستان جعفری کمتری در آن میریزند و مواد را خیلی ریز خورد می کنند.

 

چورک

اگر در زمان عید پاک به سرزمین ارمنستان سفر کنید حتما در مغازه‌ها نان‌های چورک توجه شما را جلب می کنند، این یک نان محلی است که با سبزیجات معطر مانند رازیانه پخته می شود و در جشن عید پاک نیز از آن استفاده می کنند.

 

بیورک

بیورک‌ها یا همان بورک‌ها از غذاهایی هستند که در کشورهای زیادی دیده می شوند و مردم ارمنستان نیز به خوردن این غذا علاقه زیادی دارند، آن‌ها معمولا برای تهیه بورک از پنیر و اسفناج استفاده شده که به صورت میان وعده یا برای صبحانه خورده می شود البته نوع شیرین آن که با شهد نیز پر شده برای دسر استفاده می کنند.

 

چالامبور

سوپ در ذائقه غذایی مردم ارمنستان بسیار محبوب است، یکی از این سوپ‌های معروف فصلی چالامبور نام دارد که ماده اصلی آن برنج و شیر است و البته پیاز و مخلفات دیگری نیز دارد؛ استفاده از برنج در اکثر غذاهای ارمنی نشان از نوع ذائقه آن‌ها دارد.

 

بورشت

بوروشت یک سوپ داغ و خوشمزه است که در بسیاری از کشورها پخته می شود، البته مردم ارمنستان این غذا را به ذائقه خود کمی تغییر داده اند، موادی مانند گوشت گاو، چغندر، فلفل، جعفری و … نیز از اجزای اصلی این غذا در ارمنستان به حساب می آید. 

صنعت غذا و خوراکی به تنهایی یک جاذبه گردشگری محسوب می شود و می تواند فعالیتی فرهنگی و سرگرم کننده باشد، در واقع به این معنا که چشیدن طعم خوشمزه یک غذا به تنهایی و فارغ از فاکتورهای دیگر می تواند اوقات شیرینی را برای گردشگر به همراه داشته باشد.

 

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور