Introduction of Armenia

معرفی کشور ارمنستان

26 تیر 1401

6 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

ارمنستان یکی از کشورهای همسایه ایران است که همیشه گردشگران زیادی از سراسر دنیا خصوصا ایران به خود جذب کرده است. همین نزدیکی هم باعث شده تا در موقعیت های مختلف ارمنستان جز گزینه های اول باشد. البته این تنها دلیل نیست بلکه اگر می خواهید سفری ارزان نیز در سال جدید داشته باشید قیمت ها به طور کلی خیلی گران نیستند و امکانات رفاهی و تفریحی خوبی دارد و از همه مهم تر این که به دلیل هم جوار بودن با ایران بخش هایی از فرهنگ شان نیز بی شباهت به ما نیست.  بنابراین بهتر است قبل از سفر کردن به آن اطلاعات کلی درباره تور ارمنستان داشته باشید . اطلاعاتی درباره تاریخ، فرهنگ، آب و هوا و … سرزمینی که به دلیل هم زیستی میان ارمنی‌ها و ایرانی‌ها چندان بی شباهت به فرهنگ خودمان هم نیست که در سفر به آن به خوبی متوجه این موضوع می شوید! پس اگر برای سفر به ارمنستان آماده اید ادامه این مطلب را دنبال کنید تا اطلاعات بیشتری در اختیارتان بگذاریم.

ارمنستان یکی از کشورهای همسایه ایران است که همیشه گردشگران زیادی از سراسر دنیا خصوصا ایران به خود جذب کرده است.

نقشه کشور ارمنستان

 

تاریخچه ارمنستان

تاریخ ارمنستان در واقع بخشی به جای مانده از تاریخ مردم ارامنه در فلات ارمنستان است؛ به نظر می رسد زادگاه و وطن اصلی مردم ارامنه ارمنستان بوده و سپس به مرور زمان مردم قسمت‌های دیگر نیز به آن‌ها پیوسته اند. در ابتدا نام ارمنستان از نام بنیانگذار این قوم یعنی‌ “هایک” گرفته شده و بعد از تسط ایران پسوند “ستان” به آن اضافه شده است اما مردم‌ مناطق دیگر، این کشور را با نام‌های دیگری چون آرمانی، آرمانیا، آرامان و … می شناختند، اولین بار نام ارمنیا در کتیبه ای از داریوش اول دیده شده و سپس به مرور زمان نام آن به ارمنستان کنونی تغییر یافت؛ بعد از ایران اتحادیه جماهیر شوروی به ارمنستان تسلط پیدا کرد و سرانجام این کشور در سال 1991 به استقلال رسید و جمهوری ارمنستان تشکیل شد.

 

موقعیت جغرافیایی و جمعیت ارمنستان

از نظر جغرافیایی ارمنستان بین دریای سیاه و دریای خزر واقع شده که می تواند پل ارتباطی بین ایران و اروپا محسوب شود، همسایگان آن از شمال کشور گرجستان، از شرق جمهوری آذربایجان، از غرب ترکیه و در نهایت از جنوب ایران و نخجوان هستند. این سرزمین در بخش شمال فلات معروف ارمنستان شکل گرفته است و قدمتی بیش از 3000 سال دارد که ارمنستان کنونی تنها بخشی از فلات اصلی و بزرگ ارمنستان را تشکیل داده است؛ به طور کلی می توان ارمنستان را یک کشور کوهستانی دانست که عموما آب و هوای معتدل و نسبتا پربارانی دارد، وسعت آن حدود 29743 کیلومتر مربع و جمعیتی برابر 3018854 میلیون نفر دارد.

 

مذهب و زبان ارمنستان

یکی از اولین کشورهایی که در قرن چهاردهم دین مسیحیت به آن راه پیدا کرد ارمنستان بود که به همین دلیل بخشی از فرهنگ و آداب و رسوم آن از مسیحیت الگو گرفته است؛  دین رسمی کشور ارمنستان مسیحیت است و از این رو کلیساهای متعددی در کشور دیده می شود و می توان گفت کلیسا به نوعی ریشه در فرهنگ و اصالت آن‌ها دارد. نام این کشور در قدیم به زبان محلی “هایک” بوده که به مرور زمان با اضافه کردن پسوند “ستان” تغییر نام داده است، زبان اصلی مردم این سرزمین ارمنی است و فرهنگ آن‌ها بیشتر مربوط به مردم بومی ارمنی می شود؛ البته زبان ارمنی به دو زیر شاخه ارمنی شرقی و ارمنی غربی تقسیم می شود که تنها تفاوتی در تلفظ‌های آن وجود دارد در نهایت زبان ارمنی شرقی به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته شده است و بعد از آن نیز زبان روسی زبان دوم آن‌هاست.

 

فرهنگ و آداب و رسوم ارمنستان

این کشور از نظر فرهنگ بسیار غنی است و بیشترین ساکنین آن را مردم ارمنی تشکیل می دهند البته مهاجرانی هرچند اندک از کشورهایی اروپایی و روسیه نیز دارند، مردم این کشور بعد از استقلال و جدا شدن از روسیه بیشتر به کشاورزی روی آورند و این صنعت را توسعه دادند. سنت گرایی در فرهنگ این مردم بسیار دیده می شود به طوری که این موضوع در نوع لباس پوشیدن و معاشرت بین زنان و مردان کاملا قابل مشاهده است؛ آن‌ها مردمی مهربان و دست و دل باز هستند که با روی خوش از مهمانان خود پذیرایی می کنند و قطعا سفر به ارمنستان می تواند خاطره خوشی در ذهن‌تان به جای بگذارد.

 

واحد پول ارمنستان

واحد اصلی پول این کشور درام است که گفته می شود از کلمه عربی درهم گرفته شده است که سکه‌های آن شامل سکه‌های 10 درام، 20 درام، 30 درام، 100 درام و 500 درامی می باشد اما اسکناس‌های آن از 1000 درام شروع می شوند و اسکناس‌هایی معادل 1000، 5000، 10000 و 20000 درامی نیز دارند، هر یک درام در مقایسه با پول ایران حدود 8000 تومان است و به اختصار با حروف ADB نشان داده می شود.

 

شهر‌های مهم و توریستی ارمنستان

ارمنستان از نظر تقسیمات کشوری 11 استان دارد که مردم بیشتر این استان‌ها به کشاورزی مشغول هستند البته دامپروری، ماهی گیری، شکلات سازی نیز از مشاغل اکثر افراد این کشور است. یکی از مهم‌ترین و تاثیر گذارترین شهر‌های ارمنستان ایروان است که پایتخت رسمی ای کشور نیز هست و آثار باستانی و تاریخی بسیاری دارد و سالانه مردم بسیاری از سراسر دنیا برای سفر به این کشور و دیدن شهرهای آن روانه می شوند از جمله شهرهای دیگر آن نیز می توان به گیومری، دیلیجان، کوتایک، تاووش، آرارات و … اشاره کرد.

 

جاذبه‌های دیدنی و تفریحی ارمنستان

این کشور جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد که از جمله آن می توان به شهر دیلیجان اشاره کرد که به قدر زیادی سرسبز و زنده است و به آن سوئیس کوچک نیز می گویند. پایتخت این کشور یعنی ایروان نیز  پر از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی است که معمولا بیشترین میزان گردشگری را هم دارد، از دیگر جاذبه‌های گردشگری این کشور روستای گوریس است که با قدمت زیاد و معماری آلمانی که دارد شهرت زیادی پیدا کرده است و البته مکان‌های دیدنی دیگری که هر مخاطبی را به خود جذب می کند.

 

آب و هوای اقلیمی ارمنستان

به طور کلی آب و هوای ارمنستان کوهستانی اما متعادل است که به دلیل بارش باران زیاد طبیعتی سبز و زنده دارد این کشور در تابستان دمایی بین 18 تا 22 درجه بالای صفر دارد در حالی که در زمستان دمای آن به حدود 12- درجه نیز می رسد و روبه سردی می رود بنابراین به نظر می رسد فصل‌های گرم بهترین زمان برای سفر به این کشور هستند.

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور