Armenia's tourist and entertainment attractions

جاذبه‌ های گردشگری و تفریحی ارمنستان

28 خرداد 1401

9 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

ارمنستان از جمله کشورهای رو به رشد در صنعت گردشگری است که شاید اصلی‌ ترین دلیل این موضوع جاذبه‌های گردشگری و تفریحی ارمنستان در کنار هزینه‌های کم سفر به این کشور باشد چون در مقایسه با بسیاری از کشورها ارزان‌تر بوده و همین موضوع گردشگران را بیشتر ‌ترغیب می کند. تور ارمنستان همیشه طرفداران زیادی داشته و در سال های اخیر با توجه به افزایش سفرهای خارجی استقبال از تور های ارمنستان نیز بیشتر شده است. یکی از مزیت های اصلی در این کشور هزینه های کمتر نسبت به سایر کشورها بوده است. اگر تا به حال به این کشور سفر نکرده اید پیشنهاد می کنم ارمنستان را در الویت سفرهای خود قراردارید چرا که ارمنستان بستر تاریخ و فرهنگ بزرگی است و از این جهت جاذبه‌های گردشگری شگفت انگیزی دارد که معمولا با یک بار سفر کردن  نمی توان همه آن‌ها را دید.

 

اگر از تاریخ، فرهنگ و آثار باستانی این کشور که بگذریم، طبیعت بکر و زیبای آن می تواند به خودی خود یکی از جاذبه‌های گردشگری ارمنستان به حساب بیاید.

ایروان یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های ارمنستان

اگر تاکنون به ارمنستان سفر نکرده اید و اولین بار است که می خواهید به این کشور بروید بهتر است سفر خود را با ایروان شروع کنید، شهر ایروان به عنوان پایتخت این کشور یکی از جذاب‌ترین و زیباترین شهرهای آن است به طوری که مراکز دیدنی آن به تنهایی می تواند زمان سفر شما را پر کند؛ این شهر کلیساها، موزه‌ها، پارک‌ها و مناطق طبیعی زیبایی دارد که یکی از آن‌ها میدان جمهوری است که قبلا با نام میدان لنین شناخته می شد و حتی مجسمه ای از او نیز در میدان قرار داشت که به مرور زمان این مجسمه از طرح میدان حذف شد و نام آن به میدان جمهوری تغییر کرد؛ میدان جمهوری ایروان اصلی‌ترین میدان شهر است و بیشتر گردهمایی مردم و همین طور رژه‌های نظامی در این میدان صورت می گیرد، یکی دیگر از دلایلی که این میدان اهمیت بیشتری پیدا کرده است قرار گیری مراکز و اداره‌های مهم از جمله خانه دولت، وزارت دارایی، وزارت امورخارجه و … در اطراف آن است. علاوه بر موزه‌ها و آثار دیدنی ایروان، معماری شهر نیز به تنهایی بسیار مورد توجه بوده و ازآنجایی که رنگ صورتی در بیشتر بناها استفاده شده ایروان به شهر صورتی نیز معروف است، پس اگر به ارمنستان سفر کردید جاذبه‌های گردشگری ایروان را از دست ندهید.

 

طبیعت بکر ارمنستان مکانی برای تفریح و استراحت

اگر از تاریخ، فرهنگ و آثار باستانی این کشور بگذریم، طبیعت بکر و زیبای آن می تواند به خودی خود یکی از جاذبه‌های گردشگری ارمنستان به حساب بیاید. دشت‌های سرسبز و کوه‌های سر به فلک کشیده در کنار دریاچه‌های زیبا همه مجموعه ای از طبیعت زیبا و چشم و نواز را ایجاد کرده اند؛ از مهم‌ترین نقاط طبیعی دیدنی ارمنستان می توان به دریاچه سوان اشاره کرد که در فاصله 60 کیلومتری شهر ایروان قرار داد و سالانه مردم بسیاری برای تفریح به این منطقه سفر می کنند و از امکاناتی چون قایق سواری، استراحت در هتل، جت اسکی، ماهیگیری و … استفاده می کنند؛ با این که دریاچه سوان بزرگترین و شناخته شده‌ترین دریاچه ارمنستان است اما دریاچه دیگری به نام دریاچه آرپی در استان شیراک واقع شده که دومین دریاچه بزرگ ارمنستان است و با وجود امکانات کافی، بیشتر افراد برای استراحت و استفاده از سکوت و آرامش به این دریاچه سفر می کنند.

 

کلیساها و صومعه سراها در ارمنستان

از آنجایی که مسیحت نقش پر رنگی در تاریخ ارمنستان دارد کلیساها از بناهای اصلی و شناخته شده دیدنی ارمنستان هستند و به هر نقطه ای که سفر کنید کلیسا و یا صومعه سرایی را خواهید دید. در دره آزات که از آثار ملی ثبت شده در یونسکو است یکی از کلیسای قدیمی ارمنستان به نام سنت آستواتساتین قرار دارد، قدمت این کلیسا به قرن 18 میلادی باز می گردد. یکی دیگر از کلیساهای معروف ارمنستان کلیسای گغارد است که در 35 کیلومتری ایروان دارد، گفته می شود در این این کلیسا نیزه ای نگه داری می شده که بعد از به صلیب کشیدن حضرت مسیح برای مطمئن شدن از مرگ او به بدنش می زدند، گویا در حاضر این نیزه در کلیسای اچمیادزین نگه داری می شود. یکی دیگر از آثار تاریخی ارمنستان معبد گارنی است که ابتدا محلی برای بت پرسی بوده و بعد از ظهور مسیحیت در ارمنستان تمام بت‌ها را از بین بردند اما خود معبد همچنان پا برجاست و در کنار آن کلیسایی ساخته شده است. تعداد کلیسا در ارمنستان زیاد است که هر کدام تاریخی و قدمتی دیرینه پشت سر دارد، تعدادی از شناخته شده‌ترین آن‌ها در ایروان قرار دارد.

 

پارک‌ های ملی ارمنستان

ارمنستان چهار پارک ملی دارد که معروف‌ترین آن پارک ملی دیلیجان واقع در استانی با تاووش، در شمال شرقی ارمنستان است این پارک با مساحتی حدود 24000 هکتار طبیعت ناب و دست نخورده ای را در خود جای داده است، در داخل پارک سه دریاچه با نام‌های پارز، دریاچه گش و دریاچه تزرکا قرار دارد، همین طور آبشارهای طبیعی بسیاری دارد و علاوه بر این اگر به این پارک رفتید باید بدانید چندین کلیسا و صومعه سرای قدیمی نیز وجود دارد که به مناطق گردشگری تبدیل شده اند؛ اسب سواری، قایق سواری، عکاسی، ماهیگیری، کوهنوردی، پیک نیک و … از تفریحایست که می توانید در پارک دیلیجان انجام دهید. یکی دیگر پارک‌های ملی معروف ارمنستان پارک شیکاهو است که در شمال ایروان، در استان سیونیک قرار دارد و گونه‌های جانوری مانند مانند خرس‌ها، پلنگ‌ها، مار‌ها و … در آن زندگی می کنند؛ این پارک به عنوان طبیعتی بکر یکی از گنجینه‌های طبیعی ارمنستان است.

 

بازدید از شهر گیومری

با وجود اینکه ایروان جاذبه‌های گردشگری زیادی را در خود جای داده اما سایر شهرهای ارمنستان نیز آثار دیدنی بسیاری دارند؛ شهر گیومری مرکز استان شیراک بعد از ایروان بیشترین میزان گردشگری را دارد و طبیعت زیبا و معماری شهر در طول سال گردشگران زیادی را به خود جذب می کند در خارج از شهر قلعه ای قدیمی به نام دژ سیاه  بر روی تپه ای قرار دارد که حدود سال 1834 ساخته شده و امروز به عنوان قلعه ای متروکه برای بازدید گردشگران استفاده می شود، مردم ارامنه اهمیت زیادی به این منطقه می دهند چون مجسمه مادر ارمنستان در بالای همین تپه قرار دارد، در داخل شهر نیز می توانید از موزه‌های گیومری بازدید کنید به علاوه این شهر برای تفریحات زمستانی نیز یکی از گزینه‌های مناسب است.

 

استان آراگاتسوتن و جاذبه‌های آن

شهر آشتاراک در این استان از مناطق طبیعی دیدنی است که بازدیدکنندگان زیادی دارد، کوه آراگاتس که یک آتشفشان خاموش است محل مناسبی برای کوهنوردی بوده البته از آنجایی که زمستان‌ها سراسر پوشیده از برف می شود معمولا برای اسکی به این منطقه سفر می کنند. از جمله آثار دیدنی آن می توان به رصد خانه ای به نام اختر فیزیک بیوراکان اشاره کرد و البته قلعه قدیمی به نام آمبرد که از نظر تاریخی یکی از پایگاه‌های جنگی ارمنستان محسوب می شده، این بنا معروف‌ترین آثار روستای بیورکان است، با این که این بنا در استانی دیگری واقع شده اما فاصله زیادی با ایروان ندارد و به راحتی می توانید در ظرف یک ساعت از ایروان برای دیدن این قلعه به روستای بیورکان بروید.

 

موزه‌ها و آثار ملی ارمنستان

در ارمنستان موزه‌های زیادی وجود دارد که بیشترین آن‌ها در ایروان قرار دارند، موزه تاریخ ارمنستان، موزه نسل کشی ارامنه، موزه اریبونی، نگارخانه ملی ارمنستان، موزه هنر کافسجیان، موزه ملی هنر و موزه شارل آزناوور از موزه‌های ایروان هستند که تاریخ و فرهنگ این مردم را به نمایش گذاشته اند.  موزه اریبونی از موزه‌هاییست که تاریخ شهر ایروان را به خوبی نشان می دهد و هراطلاعاتی که بخواهید در مورد ایروان بدانید می توانید از موزه به دست بیاورید. یکی دیگر از موزه‌های مهم که برای مردم ارامنه جایگاه خاصی دارد موزه نسل کشی مردم ارامنه است که روایتی از تاریخ و نبرد با عثمانی را یادآوری می کند. در شهر گیومری نیز چند موزه دیگر قرار دارد مانند موزه معماری ملی و زندگی شهری که نمایی وسیع از سبک معماری و شیوه زندگی مردم ارمنستان را نشان می دهد.

 

لذت چشیدن طعم غذاهای جدید در ارمنستان

اگر اهل سفر کردن باشید حتما می دانید تمام لذت سفر به دیدن آثار باستانی و طبیعت گردی آن نیست بلکه چشیدن طعم غذاهای تازه در سرزمین‌های جدید یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری به حساب می آید. در ارمنستان رستوران‌های زیادی وجود دارد که می توانید غذاهای سنتی را در آن‌ها تست کنید اما تعدادی از این رستوران‌های معروف در ایروان قرار دارند البته رستوان‌هایی با غذاهای ایرانی نیز پیدا می کنید اما پیشنهاد می کنم اگر به ارمنستان سفر کردید لذت چشیدن غذاهای محلی ارمنی ارمستان را از دست ندهید؛ رستوران اولد اریوان، رستوران مرتاقه، رستوران آرتاشی موت، رستوران گیمری‌هات‌هاکتون و … از رستوران‌های معروف ارمنستان هستند.

 

خرید همیشه لذت بخش است!

خرید نیز معمولا از بخش‌های شیرین و جذاب هر سفری محسوب می شود و خریدن سوغاتی و یا نمادهایی از ارمنستان خالی از لطف نیست. در ارمنستان پاساژها و مراکز خرید بزرگی وجود دارد که شناخته شده‌ترین آن‌ها در ایروان قرار دارد که البته از جاذبه‌های گردشگری ایروان نیز به حساب می آیند اما علاوه بر مجتمع‌های بزرگ بازارهای سنتی و قدیمی ارمنستان زیبایی خاصی دارد که بیشتر محصولاتی سنتی و دست ساز در آن‌ها به فروش می رسد.

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور