A journey into the depths of secrets, sufferings, wars and romance of St. Petersburg

سفری به ژرفای رازها رنج ها جنگ ها و عاشقانه سنت پیترزبورگ

4 مرداد 1401

32 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

صبح زود بیدار شدیم و صبحانه خوردیم و اتاق را تحویل دادیم . از هتل خارج شدم و یک تاکسی برای فرودگاه با چانه زنی به قیمت 1500 روبل گرفتم و ساعت 8 به سمت فرودگاه حرکت کردیم . ساعت پرواز 10:45 بود اما به دلیل ترافیک سنگین صبحگاهی مسکو ترجیح دادیم زودتر حرکت کنیم . ترافیک واقعا وحشتناک بود و تقریبا ساعت 9:45 دقیقه بود که به فرودگاه رسیدیم .

با نشان دادن بلیط به اطلاعات فرودگاه ، گیت پرواز را پیدا کردیم و چمدان ها را تحویل داده و کارت پرواز گرفتیم و با اتوبوس به کنار هواپیما رفتیم و به سرعت همه مسافرها سوار شدند و پرواز راس ساعت انجام شد . 

 روز هفتم:

صبح زود بیدار شدیم و صبحانه خوردیم و اتاق را تحویل دادیم . از هتل خارج شدم و یک تاکسی برای فرودگاه با چانه زنی به قیمت 1500 روبل گرفتم و ساعت 8 به سمت فرودگاه حرکت کردیم . ساعت پرواز 10:45 بود اما به دلیل ترافیک سنگین صبحگاهی مسکو ترجیح دادیم زودتر حرکت کنیم . ترافیک واقعا وحشتناک بود و تقریبا ساعت 9:45 دقیقه بود که به فرودگاه رسیدیم .

با نشان دادن بلیط به اطلاعات فرودگاه ، گیت پرواز را پیدا کردیم و چمدان ها را تحویل داده و کارت پرواز گرفتیم و با اتوبوس به کنار هواپیما رفتیم و به سرعت همه مسافرها سوار شدند و پرواز راس ساعت انجام شد . 

 

داخل هواپیمای مسکو به سنت پترزبورگ

طول پرواز 1:30 دقیقه بود و در این مدت با نوعی کلوچه و چای و قهوه پذیرایی مختصری از مسافرین شد و ساعت 12:10 دقیقه بود که هواپیما در فرودگاه پالکوو سنت پترزبورگ به زمین نشست . به سرعت چمدان ها را تحویل گرفتیم و دنبال تاکسی رفتیم . 

 

خروجی فرودگاه پالکوو سنت پترزبورگ

چون واچر هتل را به زبان روسی داشتیم آن را به راننده ها نشان می دادیم و باز هم آنها قیمت های پرت حتی تا 2500 روبل را به ما می دادند تا در نهایت با قیمت 1000 روبل با یک راننده به توافق رسیدیم و سوار شدیم .

اما سنت پترزبورگ ؛ سنت پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا است که از گنجینه های تمدن بشری محسوب می شود و در شهر  بیش از 200 موزه وجود دارد . شهر در منتهی‌الیه‌ غرب‌ روسیه‌ و در شرق‌ خلیج‌ فنلاند قرارگرفته ‌، در حال حاضر 607 کیلومتر مربع  وسعت‌ و بیش‌ از 4 میلیون‌ نفر جمعیت‌ دارد . در این‌ شهر بیش‌ از 40 رودخانه‌ و قریب‌ 20 کانال‌ جریان‌ دارد که‌ مجموع‌ طول‌ آنها به‌ بیش‌ از 160 کیلومتر می‌رسد به همین دلیل بعد از ونیز معروفترین شهر کانالی دنیا است و به ونیز شمال معروف است . شهر در مجموع بیش از 100 جزیره بود که با کارهای مهندسی تعداد آنها به 42 کاهش یافت و اینک حدود 560 پل ‌، ارتباط‌ بین‌ این‌ جزیره‌ها را برقرار می‌سازد و از نظر تعداد پل نیز در دنیا رتبه اول را به خود اختصاص داده است .

20 پل از آنها متحرکند  و 7 پل از این تعداد بر روی رود نوا قرار دارند و طول کلی پل ها 32 کیلومتر است . هر پل‎اسم خاص خود را دارد  که به مناسبتی انتخاب شده مثلاً پل بوسه که در کنار آن سربازان اعزامی به جنگ را بدرقه می‎کردند و یا پل شکلات که اولین کارخانه شکلات ‎سازی شهر در کنار قرار داشت. 

اما برای رزرو هتل در این شهر بدون هیچ تردیدی انتخاب اول و آخر رزرو هتل در خیابان نوسکی پراسپکت مابین میدان وستانیا که ایستگاه مرکزی راه آهن شهر در آنجا قرار دارد تا میدان کاخ ها .

اما چرا منطقه نوسکی پراسپکت ؟ 

واژه پراسپکت در زبان روسی به معنای خیابان عریض با امتداد طولانی و مستقیم است .  این خیابان که به شانزلیزه سنت پترزبورگ معروف است یکی از بهترین مراکز خرید روسیه و مراکز خرید سنت پترزبورگ و قلب مراکز تجاری و تفریحی این شهربه شمار میرود. گستینی دور یکی از قدیمی ترین بازارچه های سرپوشیده جهان در طول این خیابان کشیده شده ست و مغازه های رنگارنگش همه چیز میفروشند . تقریبا تمامی مراکز اصلی و دیدنی های مهم شهر در امتداد این خیابان قرار دارد که در موقع خودش به آنها می پردازیم . در ضمن 3 خط اصلی مترو شهر در این خیابان دارای ایستگاه است و در هر لحظه که اراده کنید می توانید از اتوبوس های متعددی که از تمام شهر طول این خیابان را طی می کنند استفاده کنید . هر نوع رستوران و مارکتی را که نیاز داشته باشید در این منطقه در دسترس شماست پس با این اوصاف تقریبا جای هیج تردیدی برای رزرو هتل در این منطقه برایم باقی نماند .

با مراجعه به سایت بوکینگ و بررسی هتل های این محدوده هتل آکیان را که هتلی بوتیک و در نزدیکی میدان اصلی شهر ( وستانیا ) و ایستگاه راه آهن  و ایستگاه مترو Ploshchad’ Vosstaniya است و دارای رتبه استثنایی 9 از 10 در بین 2100 نظر در سایت بوکینگ بود را برای 5 شب به قیمت 210 دلار با صبحانه رزرو کردم .

شهر سنت پترزبورگ به نسبت مسکو آن فضای مدرن را ندارد و به خصوص حومه آن شدیدا توی ذوق می زند اما هرچه به مرکز شهر نزدیکتر می شویم زیبایی های این شهر بیشتر و بیشتر خودنمایی می کند . تقریبا از فرودگاه تا هتل 40 دقیقه زمان برد و ساعت 13:15 بود که به هتل اکیان رسیدیم . این هتل در  یک فاصله ۷ دقیقه ای از  ایستگاه قطار و  ایستگاه مترو و باغ Vosstaniya Tavrichesky  و خیابان نوسکی پراسپکت و ۱٫۵ کیلومتر از تئاتر  Mikhaylovsky فاصله دارد و سالن کنسرت اکتیبرسکی در  فاصله ۶ دقیقه ای هتل است . ساختمان هتل از ساختمان های قدیمی دوران تزارهاست که به طرز زیبایی بازسازی شده و با سقف بلند حس دوران تزارها را تداعی می کرد و به همین دلایل امتیاز بالای 9 را در سایت معتبر بوکینگ بدست آورده است .

 

ورودی و لابی هتل اکیان 
با رسیدن به هتل به سرعت و خوش رویی پذیرش شدیم و از رزروشن هتل خواستیم که ورود ما را در اداره پلیس مهاجرت  ثبت کند و آنها نیز با پرداخت 30 روبل این کار را انجام دادند . بعد از تحویل گرفتن اتاق و جابجایی چمدان ها به دلیل خستگی ، یک دوش آب گرم گرفتیم و دو ساعتی خوابیدیم . 

 

 اتاق ما در هتل اکیان
ساعت 5 بعداز ظهر از هتل بیرون زدیم . شروع به قدم زدن در خیابان زیبای نوسکی شدیم . برنامه امروز عصر ما گشت در این خیابان و بازید از پل زیبای آنچیکوف و قصر آنچیکوف بود . پل آنچیکوف یکی از مشهورترین مناظر خیابان نوسکی است . این پل در قرن نوزدهم بر روی رود فانتانکا ساخته شد و شهرت آن به خاطر چهار مجسمه اسبی است که در چهار گوشه آن قرار دارد .

 

پل زیبای آنچیکوف

بعد از دیدن پل ، برای بازدید کاخ آنچیکوف که به دستور امپراتور الکساندر دوم به پسرش الکساندر سوم در روز عروسی اش هدیه داده شد و در سال میلادی 1936 تبدیل به موزه شد و در حال حاضر به نام کاخ جوانان خلاق نامیده می شود رفتیم که متاسفانه به دلیل تعمیرات امکان بازدید از آن میسر نشد . کم کم احساس گرسنگی کردیم و سرتاسر خیابان نوسکی هم پر از رستوران های روسی و بین المللی بود و این موضوع انتخاب ما را کمی سخت می کرد تا بالاخره دل را به دریا زدیم و به پیتزا هات رفتیم . یک پیتزا استیک دو نفره با نوشابه و سالاد یونانی و بال سوخاری را به قیمت 1200 روبل سفارش دادیم و ساعتی را در کنار جوانان دلداده سنت پترزبورگی گذراندیم . 

 

شام ما در پیتزا هات

بعد از خوردن شام دوباره شروع به گشتن در این خیابان زیبا و سرک کشیدن در فروشگاه های صنایع دستی می کردیم . ساعت 9 شب بود که به هتل برگشتیم تا استراحت کنیم . برنامه بازدید ما در شهر سنت پترزبورگ محدود به خود شهر بود و به دلیل سردی هوا قصد بازدید از مکانهایی مثل قصر پترهوف و یا دهکده تزارها که خارج شهر بود را نداشتیم چون زیبایی این مکانها بیشتر به باغ ها و آبنماها و فضای سبز زیبای اطراف آن است و شاید در سفر بعدی در فصل تابستان این امکان میسر شود .

روز هشتم:

صبح از خواب بیدار شدیم تا اولین صبحانه را در سنت پترزبورگ بخوریم . صبحانه هتل به نسبت مسکو مفصل نبود اما قابل قبول و با کیفیت بود . 

بعد از صبحانه آماده شدیم تا برنامه امروز را که بازدید  از دیدنی های خیابان نوسکی بود ، شروع کنیم . برای بازدید از دیدنی های سنت پترزبورگ به نظر من استفاده از اتوبوس مناسب تر است چون سیستم مترو شهر به گستردگی مسکو نیست ولی سیستم اتوبوس رانی بسیار مناسب است و از طرفی حیف است که این شهر زیبا را ندید و فقط از زیر زمین به مقصد رسید به همین دلیل ما در طول اقامت در شهر از مترو استفاده نکردیم و به مشکل خاصی هم برنخوردیم . در خیابان نوسکی سوار اتوبوس شدیم که بلیط آن 30 روبل بود  و در داخل خود اتوبوس می توان از متصدی مربوطه بلیط را خریداری کرد . در مقابل کلیسای جامع کازان که اولین مقصد بازدید ما بود پیاده شدیم . چون شب برف آمده بود زمین هنوز لغزنده بود و در جاهای کم تردد یخ بسته بود باید احتیاط می کردیم .

کلیسای جامع کازان در سال 1801 و در زمان اپراتور پل ساخته شده است . این کلیسای ارتودکسی نماد پیروزی روسیه در برابر حمله ناپلئون به حساب می آید و مقبره فرمانده ارتش روسیه در این نبرد، ژنرال کوتوزف نیز در این کلیسا قرار دارد . بعد از انقلاب شوروی و تسلط تفکرات کمونیستی و دین ستیزانه ، این کلیسا هم مانند بقیه کلیساها بسته و به موزه تاریخ مذهب و الحاد تبدیل شد و پس از تحولات بسیار در طی قرن اخیر سرانجام در سال 1992 این کلیسا به ارتودکس ها بازگردانده شد و در حال حاضر هم در مناسبت های خاص و هم بصورت روزانه مراسم مذهبی در آن برگزار می شود که جذابیت بالایی برای گردشگران دارد . ساختمان کلیسای جامع به شکل نیم دایره است و ۹۶ ستون دارد و معماری داخل آن بسیار زیبا و نفس گیر است و هر گوشه از آن به دست بهترین هنرمندان روس ساخته شده است . در سرداب این کلیسا نیز قبور و آثاری از بزرگان کلیسای ارتدوکس است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

کلیسای جامع کازان سنت پترزبورگ

بازدید از این کلیسا نیم ساعتی طول کشید و بعد از آن پیاده برای بازدید از کلیسای ناجی در خون تپیده که نزدیک کلیسای کازان است حرکت کردیم . 

 

کلیسای ناجی درخون تپیده
کلیسای ناجی درخون تپیده یا رستاخیز مسیح یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های شهر سنت پترزبورگ  و بلیط ورودی آن 250 روبل است . معماری این کلیسا با معماری سایر بناهای سنت پترزبورگ متفاوت است و معماری و نقش و نگارهای این کلیسا ما را به یاد مسکو و کلیسای سنت باسیل می اندازد این کلیسا را به یاد تزار الکساندر دوم و در محل ترور او ساختند . او همان کسی بود که در سال ۱۸۶۱ قانون رعیت داری در روسیه را ملغی کرد هرچند که لغو رعیت داری خواسته مردم بود اما در نتیجه آن مردم فقیرتر شده و نارضایتی ها بیشتر و بیشتر شد و گروهای ناراضی چندین بار سعی کردند او را ترور کنند . تا این که بالاخره در سال ۱۸۸۱ بمب دستی زیر کالسکه حامل او انداختند چند نفر از محافظانش درجا کشته شدند اما مثل همیشه تزار سالم از کالسکه پیاده شد در این زمان بمب دومی را پرتاب کردند که در نهایت منجر به مرگ او شد بعدها مشخص شد که نفر سومی هم بمب به دست در میان جمعیت آماده بوده تا اگر دو بمب اول کار نکردند بمب سوم را پرتاب کند . 

 

فضای داخلی کلیسای ناجی درخون تپیده

افسانه های زیادی درباره این بنا وجود دارد و می گویند در این کلیسا شمایلی وجود دارد که تاریخ های مهم و سرنوشت ساز برای روسیه بصورت کد نوشته شده است . به عنوان مثال سال انقلاب اکتبر وقتی تزار سرنگون شد و سال آغاز جنگ کبیر میهنی که بزرگترین و خونین ترین جنگ برای روسیه بود و یک پیش بینی دیگر برای آینده روسیه که البته این تاریخ را هنوز هیچ کس نتوانسته ببیند . در دوران شوروی یک افسانه دیگر در رابطه با این کلیسا رواج داشت . برای کارهای بازسازی داربست ها را در حول آن بنا کردند و قرار بود کارهای مرمت 5 سال ادامه یابد اما این روند بطول انجامید و داربست ها دهها سال همانطور برجا ماندند از اینرو شایعاتی در شهر پیچید که هر وقت داربست ها را جمع کنند اتحاد شوروی از هم فرو خواهد پاشید . به هرحال داربست ها در سال 1991 میلادی جمع شدند و در ماه اوت همان سال اتحاد شوروی به موجودیت خود پایان داد .

این کلیسا در رتبه بندی محبوب ترین جاهای دیدنی جهان از مجسمه مسیح در ریو و کلیسای میلان و دیوار عظیم چین و آرامگاه لینکلن در واشنگتن جلو زده است . البته خیلی دوست داشتیم که توی کانال های کنار این رودخانه قایق سواری کنیم که به دلیل یخ زدن آب رودخانه عملا این امکان میسر نبود . بعد از بازدید از این بنای زیبا در امتداد خیابان نوسکی قدم زنان برای دیدن کلیسای باشکوه سنت اسحاق حرکت کردیم .

 

کلیسای سنت اسحاق

این کلیسای زیبا یکی از دیدنیهای سنت پترزبورگ و جاذبه های روسیه است که به یاد اسحاق مقدس و به همین نام ، نامگذاری شد. کلیسا جامع اسحاق در سال 1710 احداث شد و پس از چهار بار تجدید بنا ساختمان فعلی آن طی سال های 1818 تا 1858 توسط معمار فرانسوی مانفران ساخته شد . ساخت این بنای تاریخی بیش از ۴۰ سال به طول انجامید و عمر معمار هم به دیدن پایان کار قد نداد . گنبد اصلی کلیسا بیش از 100 متر ارتفاع دارد و روکش آن از طلای خالص است و با دوازده مجسمه فرشته تزئین شده است . ستون‌های این کلیسا از گرانیت قرمز رنگ و وزن هر کدام از آنها ۸۰ تن است این کلیسا بزرگترین کلیسای روسیه و چهارمین کلیسای بزرگ جهان است و به سبک کلاسیک روسی ساخته شده است که گنبد طلایی رنگ آن از تمام نقاط شهر قابل مشاهده است . بعد از انقلاب اکتبر این کلیسا به موزه تبدیل شد و در حال حاضر به جز بعضی از عیدهای بزرگ مذهبی که مراسم بسیار با شکوهی در آن برگزار می گردد جنبه موزه دارد و بلیط ورودی آن 250 روبل است . نقاشی ها و مجسمه های داخل کلیسا واقعا بهت آور و خیره کننده است و آدم را میخکوب می کند و کلاه از سر می اندازد .

 

نمای داخلی کلیسای سنت اسحاق

بعد از بازدیدی یک ساعته از این کلیسا برای دیدن مجسمه سوارکار برنزی که نزدیک همین کلیساست رفتیم . سوارکار برنزی تندیس اسب‌ سواری از پترکبیر است که به دستور کاترین کبیر توسط مجسمه ‌ساز فرانسوی اتین موریس فالکونه ساخته شد . 

عنوان مجسمه از شعری به همین نام از الکساندر پوشکین گرفته شده که از آثار ادبی مهم روسیه به حساب می‌آید . این مجسمه یکی از نمادهای شهر سنت پترزبورگ است . حدود ساعت 2 و بعد از دیدن این مجسمه کمی استراحت کردیم و چون هوا سرد بود و خیلی خسته بودیم برای ناهار به رستوران kfc در خیابان نوسکی رفتیم . 2 پرس مرغ سوخاری 3 تیکه به همراه بال سوخاری و چیس کریپسی و سالاد سزار و دو لیوان نوشابه را به قیمت 850 روبل خریدیم و حسابی به وجود رسیدیم و یک ساعتی استراحت کردیم . تقریبا ساعت 4 بود که به سمت هتل برگشتیم و در بین راه برای خرید آب و کمی تنقلات به یک مارکت برزگ رفتیم که چشممان به پفک آنهم در سنت پترزبورگ افتاد و ما هم وسوسه شدیم و یکی خریدیم و با ولع شروع به خوردن کردیم که ناگهان میخکوب شدیم چون پفک به جای طعم نمک طعم عسل می داد از بس شیرین بود !!! البته این هم تجربه ی جدید بود که خالی از لطف نبود . چون شب های سنت پترزبورگ خیلی سرد می شد عملا نمی شد جایی برای بازدید رفت به همین دلیل به هتل برگشتیم و بعد از یک دوش آب گرم استراحت کردیم و دومین روز اقامت ما در سنت پترزبورگ به پایان رسید .

روز نهم :

صبح پس از صرف صبحانه از هتل بیرون زدیم تا برای دیدن موزه هرمیتاژ اول وقت و قبل از شلوغ شدن وارد موزه بشویم برای همین به ایستگاه اتوبوس در خیابان نوسکی آمدیم و سوار اتوبوس شدیم و بعد از بیست دقیقه در جلوی میدان کاخ ها پیاده شدیم .

 

میدان کاخ های سنت پترزبورگ

این میدان در شهر سنت پترزبورگ پل کاخ را به خیابان نوسکی پیوند می‌دهد و از آنجا می توان به جزیره واسیلیفسکی رفت . این میدان نقطه مرکزی شهر سنت پترزبورگ و امپراتوری روسیه پیشین بوده و جایگاه بسیاری از رخدادهای با اهمیت جهانی ، که از میان آنها می‌توان از یکشنبه خونین 1905 و انقلاب اکتبر 1917 یاد کرد . در وسط میدان ستونی به نام الکساندرفسکایا و یا ستون افتخار به پاس پیروزی لشکریان روسیه بر ناپلئون در جنگ سال ۱۸۱۲ برپاشده که از سنگ یکپارچه گرانیت و به ارتفاع ۵٫۴۷ متر و به وزن 400 تن که تنها با تکیه بر وزن خود بی هیچ بند و پی سرپا در وسط میدان ایستاده و منظره ی ساختمان ها و بناهای اطراف خود را کامل نموده ، به میدان زیبایی خاصی داده است . در سمت‌ مقابل‌ میدان‌ کاخ‌ و روبروی‌ کاخ‌ زمستانی یا همان موزه هرمیتاژ ‌، بنایی‌ برای‌ ستاد کل ‌ارتش‌ ساخته‌ شد که‌ به‌ وسیله‌ طاق‌ نصرتی‌ به‌ کاخ‌ زمستانی‌ وصل‌ می‌گردد . با گذر از میدان کاخ ها وارد قصر زمستانی و سپس ورودی موزه هرمیتاژ شدیم . 

 

 ورودی موزه هرمیتاژ

قصر زمستانی بنایی با عظمت و بسیار زیبایی است که دارای ۱۰۵۷ اتاق و ۱۱۷ راه پله است این قصر زیبا ساختمان پسته‌ای رنگی دارد که در کناره رودخانه نوا واقع شده و از آثار فراچسکو بارتولومئو راسترلی است که به عنوان اقامتگاه زمستانه تزارهای  روسیه مورد استفاده قرار می‌گرفت وبخشی از آن موزه هرمیتاژ را تشکیل می‎دهد . در ورودی موزه دستگاههایی برای خرید بلیط الکترونیکی بود که ما بعلت نداشتن کارت اعتباری قادر به استفاده از آن نبودیم و ناچار نیم ساعتی در صف ایستادیم تا ساعت 10:30 دقیقه به باجه بلیط فروشی رسیدیم و بلیط کامل یک روزه موزه را به قیمت 600 روبل برای هر نفر خریدیم که علاوه بر موزه اصلی اجازه بازدید از کاخ زمستانی پتر کبیر ، ساختمان ستاد ارتش ، قصر مانچیکوف و موزه چینی و سرامیک را هم داشتیم . وارد موزه شدیم و به قسمت رختکن هدایت شدیم و لباس ها و وسایل اضافی را آنجا گذاشتیم و از گیت بازرسی اصلی گذشتیم و وارد سالن اصلی موزه هرمیتاژ شدیم .

و اما موزه هرمیتاژ زیبا که در مورد تاریخچه آن در اینترنت مطالب فراوانی موجود است و از تکرار آن پرهیز می کنم با بیش از ۳ میلیون اثر هنری که البته همه به طور همزمان نمایش داده نمی شوند ، یکی از بزرگترین موزه های جهان و از قدیمی ترین گالریهای هنری و موزه های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است که در شش بنا به نمایش گذاشته شده  و در مورد عظمت این موزه همین بس که اگر به هر اثر حدود یک دقیقه توجه کنیم بایستی بیش از 11 سال به تماشای این موزه بپردازید .

در این موزه می توان آثار نقاشانی چون لئوناردو داوینچی ، رافائل ، تی سین ، رامبراند ، کلود مونه ، روبنس ، رنوآر ، ون گوگ ، ماتیس ، گوگن ، پیکاسو و هنرمندانی مثل میکل آنژ را مشاهده کرد . سالن تمدن ایران باستان ، روم و یونان باستان ، مصر قدیم و چین نیز در این موزه قرار دارد و از دیدنی های سالن تمدن ایران باستان می توان به فرش معروف پازیریک اشاره کرد که این فرش ، قدیمی ترین فرش موجود در دنیا است و قدمت آن به بیش از 2 هزار سال پیش می رسد . در مورد این موزه مسحور کننده و آثار بی نظیر آن هرچه بگوییم کم است و ما برای اینکه از جلوی هر اثر حداقل گذر کرده باشیم تقریبا با دور تند حرکت می کردیم و وقتی به خودمان آمدیم که 4 ساعت زمان گذشته بود و عملا دیگه نای راه رفتن نداشتیم و هنوز قسمت های زیادی از موزه باقی مانده بود که ترجیح دادیم به همین مقدار بسنده کنیم . پیشنهاد می کنم که اگر فرصت داشتید بلیط دو روزه موزه را خریداری کنید تا با آرامش بیشتری از دیدنی های آن لذت ببرید . 

تقریبا ساعت 14:30 دقیقه بود که از موزه خارج شدیم و پرسان پرسان برای بازدید از قصر زمستانی پترکبیر که ورودی آن پشت ساختمان اصلی موزه بود رفتیم . این قصر در واقع اقامتگاه خصوصی پترکبیر بود و عملا در برابر عظمت و ابهت هرمیتاژ حرفی برای گفتن ندارد سپس دوباره به میدان کاخ ها برگشتیم و به موزه ستاد ارتش رفتیم .

ساختمان ستاد کل ارتش روسیه یکی از دیدنیهای سنت پترزبورگ و جاذبه های روسیه با طاق پیروزی بزرگی در بالای میدان کاخ قرار دارد که روی آن مجسمه‌های بزرگ زیبایی واقع شده در قسمت وسط این مجسمه‌ها ، مجسمه گیتا الهه پیروزی  است که تاجی از برگ زیتون در دست دارد . ساختمان ستاد کل ارتش روسیه در سنت پترزبورگ طولانی ترین ساختمان اروپا به طول 850 متر است و از جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ است که دیدن آن خالی از لطف نیست . 

 

نمایی از داخل ساختمان ستاد کل ارتش

بعد از آن نوبت به بازدید از موزه چینی و سرامیک رسید که در کنار موزه ستاد ارتش قرار دارد و مملو از آثار هنری از سراسر دنیاست که در قرن های مختلف به حکمرانان روسیه اهدا شده است و حتی هدایایی از پادشاهان ایران که به تزارها اهدا شده در آن قرار دارد . حدود ساعت 16 بود که بی رمق از موزه سرامیک خارج شدیم و یک راست به سمت ایستگاه اتوبوس میدان کاخ ها رفتیم و سوار اتوبوس شدیم و به سمت هتل حرکت کردیم . نزدیک هتل از اتوبوس پیاده شدیم . چون گرسنه بودیم به رستوران مک دونالد رفتیم تا ناهار و شام را باهم بخوریم . دو عدد ساندویچ بیگ مک و چیکن به همراه سیب زمینی و سالاد و نوشابه به قیمت 750 روبل خریدیم و بعد از خوردن غذا به هتل برگشتیم و استراحت کردیم تا سومین روز سفر ما به سنت پترزبورگ به پایان برسد . 

روز دهم:

صبح بعد از صرف صبحانه آماده شده و از هتل خارج شدیم . برنامه امروز ما بازدید از قلعه پتر و پاول بود به همین منظور به خیابان نوسکی رفتیم و سوار اتوبوس شدیم و در امتداد خیابان نوسکی بعد از گذر از پل کاخ ها و ورود به سمت پتروگراد در جلوی یک کشتی زیبا که در کنار رودخانه نوا لنگر انداخته و به عنوان رستوران استفاده می شد پیاده شدیم و بقیه مسیر را تا ورودی قلعه پیاده رفتیم تا به ورودی قلعه رسیدیم . 

 

کشتی پهلو گرفته در رودخانه نوا

بلیط دیدنی های کامل قلعه به غیر از موزه های خصوصی را به قیمت 800 روبل برای هر نفرکه شامل بازدید از کلیسا ، زندان ، موزه سنگی و موزه تاریخ ساخت و توسعه سنت پترزبورگ بود خریدیم و وارد قلعه شدیم .
دژ و استحکامات نظامی پتر و پاول ، یکی از جالب ترین دیدنی های روسیه و از اولین بناهایی بودند که در سنت پیترزبورگ ساخته شد . در سال 1703 پیتر کبیر دستور ساخت یک قلعه را در جزیره کوچک نوا دلتا داد که این قلعه بعدها هسته پایتخت امپراطوری جدید روسیه  شد . داخل قلعه پر از توریست هایی است که هر کدام از قسمتی بازدید می کنند ولی اول از همه کلیسای زیبای پتر و پاول با آن برج بلندش جلب نظر می کند و توریست ها باید به صورت گروهی و در راس ساعت مقرر وارد آن شوند و ما هم بازدید را از این نقطه شروع کردیم .

در مرکز قلعه ، کلیسای پتر و پل مقدس قرار دارد که ساختمان آن با ارتفاع 122 متر هنوز هم بلندترین ساختمان شهر به حساب می‌آید و از آن لحاظ دارای اهمیت است که آرامگاه تمام امپراتورهای روسیه و خانواده هایشان مانند پطر کبیر ، کاترین کبیر ، نیکلای دوم و … در آنجاست . معماری کلیسا به سبک باروک است و روی تمام دیوارها تذهیب و طلا و نقوش برجسته و نقاشی های نفیس با مضامین مذهبی و شمایل مسیح و مریم مقدس و قدیسان دیگر است . محراب طلا و کنده کاری شده این کلیسا چشم ها را به خود خیره می کند . این کلیسا محل عبادت تزار بوده و پتر کبیر در اینجا فرایض مذهبی خودش را انجام می داد . داخل فضای کلیسا پر از قبور شاهان و شاهزادگان با سنگ های مرمر نفیس است .

 

قبور شاهزادگان روس

در راهروی کنار کلیسا عکس تمام تزارهای روس و بیوگرافی مختصری از آنان نصب شده است بعد از بازدید نیم ساعته از کلیسا از در دیگری خارج شدیم که کنار آن گورستانی با سنگ قبرهای اشرافی بود که ورود به داخل آن ممنوع و تنها می شد از پشت نرده ها به تماشای آن ایستاد .

بعد از کلیسا نوبت به بازدید از موزه تاریخ سنت پترزبورگ رسید . این موزه به طرز حیرت آوری تمام مراحل ساخت و توسعه شهر و آداب و رسوم مردم را از ابتدا به نمایش گذاشته و ما که اصلا قصد بازدید آن را نداشتیم بیش از یک ساعت برای بازدید از آن وقت گذاشتیم . 

 

موزه تاریخ سنت پترزبورگ

بعد از موزه نوبت بازدید از زندان مخوف تروبتسکوی یا باستیل روسیه بود . این زندان از سال ۱۸۷۲ تا ۱۹۲۱ برپا بود و اغلب زندانیان سیاسی در آن نگهداری می‌شدند . پس از انقلاب ۱۹۱۷ این زندان در اختیار چکا ( کمیته فوق‌العاده که مسوول مبارزه با اقدامات ضدانقلابی بود ) قرار گرفت . طبق اسناد رسمی زندان در بهار ۱۹۱۸ بسته شد ، ولی با این حال تا سال ۱۹۲۱ همچنان مورد استفاده بود و گفته می‌شود در سال‌های ترور سرخ (۱۹۲۱ -۱۹۱۷) اعدام ‌های فراوانی در آن انجام شد ، چنانکه در سال ۲۰۱۰ در محوطه آن گورهای جمعی قربانیان ترور سرخ کشف شد . محدودیت‌ها و شرایط سخت این زندان زبانزد بود و همه زندانیان در سلول‌های انفرادی به سر می‌بردند و هیچ تماسی با دنیای خارج و سایر زندانیان نداشتند . راهنماهای زندان پس از آنکه بازدیدکنندگان را به درون سلول‌ها راهنمایی می‌کنند در یکی از سلول‌ها را به روی آن‌ ها می‌بندند تا آنان شرایط واقعی انزوا را تجربه کنند .

از پنجره کوچک سلول فقط قطعه‌ای از آسمان پیداست و هیچ صدایی از خارج به گوش نمی‌رسد . حتی نگهبانان هم در راهرو در مسیری خاص و روی موکت نرمی گام برمی‌دارند تا صدای پایشان سکوت مطلق را به هم نزند . این انزوا و سکوت مطلق فشار روانی شدیدی بر زندانی وارد می‌کرد و تلاش برای ایجاد ارتباط با دیگران از طریق الفبای مورس با حبس در سلول کوچک و سردی با تخت آهنی و بدون رختخواب ، آب و غذا مجازات می‌شد . از زندانیان معروف این زندان می توان به ولیعهد الکسی پسر پتر کبیر ، داستایوسکی ، برادر بزرگ لنین ، گورکی و … اشاره کرد .

 ورودی زندان تروبتسکوی

از زندان که خارج شدیم راس ساعت 12 توپ های قلعه شروع به شلیک کردند و ما قصد داشتیم بالای دیوارهای قلعه برویم که به دلیل برگزاری مراسمی اجازه ندادند و ناچار به روی رمپی که رو به رودخانه نوا دارد و دقیقه پشت کاخ زمستانی است رفتیم تا از ارتفاع بالاتر شاهد محوطه قلعه باشیم . در داخل قلعه فروشگاهها و نمایشگاههای خصوصی دیگری هم بود که بلیط جداگانه داشت . بعد از اتمام بازدید از در دیگر قلعه خارج شدیم تا با تماشای پل زیبای تثلیث که نزدیک آنجا بود برویم .

 

 خروج از قلعه و شکار لحظه

پل وسیع تثلیث یکی از ساختارهای هنری باشکوه دهانه رودخانه نوا بین مرکز شهر سنت پترزبورگ و سمت پتروگراد است و منظره قلعه و شهر از وسط این پل بسیار زیباست . در روی پل بودیم که برق گنبد فیروزه ای تنها مسجد سنت پترزبورگ توجه ما را به خود جلب کرد و تصمیم گرفتیم که بازدیدی از این مسجد هم داشته باشیم .

 

مسجد جامع سنت پترزبورگ

این مسجد حدود ۹۵ سال قدمت دارد و با ظرفیت ۵ هزار نفر زمانی بزرگ ترین مسجد اروپا بود . زمان شوروی سابق ، که تمام مظاهر دینی تعطیل و نابود می شدند این مسجد که به انبار وسایل پزشکی تبدیل شد اما بعد از جنگ جهانی دوم و به درخواست رییس جمهور اندونزی که زمان خروشچف به سنت پترزبورگ سفر کرده بود ، مسجد به روی مسلمانان باز شد . این مسجد زیبا دارای دو طبقه می باشد و در صحن آن مدرسه علمیه نیز دایر است . معماری و بافت شهری سنت پترزبورگ به نحوی است که این مسجد از خیلی از مناطق شهر دیده می شود . بعد از بازدید از این مسجد برای دیدن ناو جنگی آرورا که نزدیک همان جا بود حرکت کردیم .

این ناو یکی از جاذبه ¬های گردشگری شهر سنت پترزبورگ است که طی سال های ۱۸۹۷ تا ۱۹۰۰ میلادی ساخته شده و در سال ۱۹۰۵ در جنگ روسیه با ژاپن شرکت کرد و پس از جنگ جهانی دوم به موزه تبدیل شد اما متاسفانه این ناو از کناره رودخانه نوا به منطقه ای نا معلوم جهت بازسازی و انجام بعضی تعمیرات انتقال یافته بود و موفق به بازدید از آن نشدیم . مقصد بعدی ما بازدید از موزه توپخانه روسیه بود که مملو از تانک و توپ و کاتیوشا و سایر ادوات نظامی بود که در محوطه وسیعی در فضای باز به نمایش گذاشته شده بود . این موزه ابتدا در سال ۱۸۶۹ توسط پطر اول و با جمع آوری کلکسیونی از تجهیزات نظامی روسی ، یونیفرم ها و مدال ها ، در مقابل قلعه پتر و پل واقع در حاشیه  رودخانه نوا نزدیک به پارک الکساندر گردآوری شد .  

 

ورودی موزه توپخانه روسیه

ساعت از 15 گذشته بود که به سمت پل کاخ و جزیره واسیلی یا واسیلوفسکی رفتیم این جزیره افزون بر زیباسازی شهر دربردارنده چندین جاذبه توریستی مانند ستون های شاخکدار که اولین بنای تاریخی است که به محض ورود جلب توجه می کند و در سال ۱۸۱۰ ساخته شده  و هنوز نماد شهر سنت پترزبورگ محسوب می شود . این ستون ها مزین به شش شاخک جانبی هستند که نمادی از قدرت کشتی های جنگی بالتیک روسی می باشند . مجسمه هایی که معرف رودخانه های بزرگ روسیه اروپایی می باشد ؛ از جمله ولگا ، دنیپر ، نوا و ولکوف ، در پایه این ستون ها مشاهده می شوند . این مجسمه ها علاوه بر نقش زینتی، حکم فانوس دریایی را نیز دارند که مشعل های گازی آن تا به امروز در روزهای تعطیل روشن می شوند . نیم ساعتی کنار ستون ها استراحت کردیم که ناگهان هوا به سرعت تغییر کرد و ابر سیاهی بالای شهر آمد که حاکی از شروع بارندگی بود ولی ما توجهی نکردیم و  بعد از دیدن ستون ها به سمت مجسمه ابوالهول رفتیم . 

 

ستون های شاخکدار

یکی از شگفت انگیزترین آثاری که در این جزیره به چشم می خورند دو مجسمه گرانیتی ابوالهول هستند که سه هزار سال عمر دارند ؛ یعنی قدیمی تر از خود شهر . این عجایب در سال ۱۸۲۰ در حفاری های مقبره آمن هوتب سوم در نزدیکی شهر تبس مصر یافت شد .  امرای شهر با مشاهده آن نامه ای به تزار روسیه نوشتند و در آن خوستار خرید این دو مجسمه برای نمایش در شهر سنت پترزبورگ  شدند عجیب آنکه ، این دو مجسمه در شهر بسیار محبوب شد تا آنجا که مجسمه سازان روسی را بر آن شدند که شش نمونه دیگر از آن به همان شکل بسازند .

ساعت از 17 گذشته بود که سردی هوا و پیاده روی زیاد باعث شد که دیگر توانی برای بازدید از سایر دیدنی های جزیره را نداشته باشیم به همین دلیل دوباره به یک رستوران مک دونالد رفتیم و دوتا چیزبرگر با سالاد و سیب زمینی و نوشابه به قیمت 800 روبل خریدیم و خوردیم و سوار اتوبوس شدیم و به هتل برگشتیم . چون بعد از دو روز فشرده حسابی خسته بودیم و از طرفی فردا صبح سال تحویل بود و با توجه به اختلاف زمانی 1:5 ساعته  می خواستیم در هتل بمانیم و با ایران در تماس باشیم خیلی زود خوابیدیم .

 

روز یازدهم:

صبح ساعت 5:30 از خواب بیدار شدیم و آماده سال تحویل شدیم و بعد از لحظه سال تحویل به کمک اپلیکیشن لاین تصویری با خانواده تماس گرفتیم . چون روز یکشنبه و تعطیل روسها بود صبحانه دیرتر سرو می شد برای همین ساعت 8 صبحانه خوردیم و چون برای امروز فقط برنامه خرید داشتیم دوباره دو ساعتی خوابیدیم و ساعت 11 از هتل بیرون زدیم و به مرکز خرید بزرگ نوسکی که نزدیک هتل بود رفتیم و دو ساعتی در آن چرخیدیم و کمی سوغاتی خریدیم .

 

مرکز خرید نوسکی

از واجبات سفر به سنت پترزبورگ رفتن به کافه قنادی های قدیمی این شهر و خوردن قهوه و شیرینی است و ما هم کافه قنادی سپ در خیابان نوسکی را که یکی از قدیمی ترین و معروف ترین کافه قنادی های شهر بود و قدمت آن به سال 1903 باز می گشت انتخاب کردیم و داخل رفتیم و 2 تا کاپوچینو و یک برش کیک شکلاتی و یک ناپلونی به قیمت 850 روبل خریدیم . در مورد کیفیت شیرینی ناپلونی همین بس که حتی یک ذره آن خرد نشد و تا آن روز چنین ناپلونی نخورده بودم .

 

کافه قنادی سپ

سنت پترزبورگ بعد از پاریس دومین شهر شکلات جهان است به همین علت بعد از کافه سری به چند نمایشگاه شکلات زدیم و در یکی از آنها که قیمت مناسبی داشت تقریبا یک ساک شکلات  برای سوغاتی و مصرف شخصی خریدیم و به هتل برگشتیم . 

 

نمایشگاه و فروشگاه شکلات

چون پرواز ما برای فردا ساعت 8:25 صبح بود از رزروشن هتل خواستیم که برای صبح ساعت 6:30 دقیقه تاکسی رزرو کند و او نیز با خوشرویی  تاکسی به مبلغ 1100 روبل برای فردا رزرو کرد . به اتاق برگشتیم و وسایل را جمع کردیم و چمدان ها را بستیم و کمی استراحت کردیم . ساعت 7 شب بود که از هتل بیرون زدیم تا آخرین شام را در سنت پترزبورگ بخوریم برای همین دوباره به مرکز خرید نوسکی رفتیم تا در فودکورت مرکز خرید شام بخوریم . به یکی از رستوران های روسی که غذا را بصورت وزنی می فروخت رفتیم و لازانیا با رولت مرغ و سالاد اندونزی به همراه سوسیس و سیب زمینی با دو تا نوشابه به قیمت 1200 روبل خریدیم و خوردیم و دوباره به هتل برگشتیم تا زود بخوابیم و برای فردا آماده شویم .

روز دوازدهم:

صبح ساعت 5:30 از خواب بیدار شدیم و باقی وسایل را جمع کردیم و پس از تحویل دادن اتاق  سوار تاکسی شدیم و به سمت فرودگاه حرکت کردیم . ساعت 7:15 دقیقه به فرودگاه رسیدیم و بلافاصله چمدان ها را تحویل دادیم و کارت پرواز گرفتیم و راس ساعت سوار هواپیما شدیم و هواپیما نیز بدون تاخیر پرواز کرد و ساعت 10:50 در فرودگاه ونوکووا به زمین نشست .

بعد از تحویل گرفتن بارها و رفتن به سالن پروازهای بین المللی دو ساعتی تا پرواز ماهان به تهران فرصت داشتیم و در این مدت کمی گشت در فری شاپ فرودگاه زدیم و بعد از باز شدن گیت و تحویل چمدان ها و دریافت کارت پرواز مهر خروج از کشور روسیه توی پاسپورت ما خورد . 

 

سالن انتظار فرودگاه

پرواز ماهان با نیم ساعتی تاخیر در فرودگاه نشست و تقریبا بدون اورهال مسافرین را که تقریبا 15 نفر بودند سوار کردند و بلافاصله به سمت ایران حرکت کردند . هواپیما تقریبا خالی و تعداد مسافران با تعداد خدمه برابر بود به همین علت بعد از خوردن ناهار خوشمزه ماهان تقریبا همه مسافران هریک روی 3 صندلی خوابیدند . ساعت 7:30 عصر هواپیما در فرودگاه امام خمینی به زمین نشست و بدین ترتیب سفر 12 روزه ما به کشور زیبای روسیه به پایان رسید .

در پایان باعرض پوزش از خوانندگان گرامی بخاطر طولانی شدن این سفرنامه امیدوارم که با نوشتن آن کمکی به هموطنان عزیز در راستای سفر بهتر و ارزانتر به این کشور زیبا کرده باشم . ضمنا مجموع کلیه هزینه های این سفر اعم از ریالی و ارزی برای دو نفر به مدت 12 روز بالغ بر 5/6 میلیون تومان شد .

نویسنده: حسین مؤمن دوست

 

قسمت دوم سفرنامه 

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور