Noble house of Kish

خانه اعیانی کیش

28 خرداد 1401

8 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در کیش خانه اعیانی کیش است که زیر مجموعه شهر حریره کیش می باشد. بهتر است بگوییم که خانه اعیانی کیش یکی از مکان های دیدنی در جزیره است که در بین سایر جاذبه های توریستی این شهر توجه کمتری به آن شده ولی جذابیت های بیشماری را در خود جای داده است. در اصل خانه اعیانی یادآور خانه های قدیمی در ایران باستان است که چند خانوار در آنها زندگی می کردند، جالبه بدونید که این نوع خانه ها بیشتر از هر نقطه دیگری در کشورمان در فلات ایران درست در شهرهایی همچون یزد، اصفهان و کاشان به چشم می خوردند. همچنین خانه اعیانی کیش نمونه بارز و مهم این نوع خانه ها در حاشیه خلیج فارس محسوب می شود و شما علاقه مندان اگر در تور کیش قصد بازدید از این بنای تاریخی را داشتید، مهمه بدانید که با توجه به آثار باقی مانده از این خانه مثل کاشی کاری ستاره ای و وسعت زیاد آن می توان گفت که خانه اعیانی کیش در دوره ایلخانیان بنا نهاده شده است. در نهایت پیشنهاد می کنیم اگر به تاریخ و ایران باستان علاقه مندید این جاذبه دیدنی و شگفت انگیز کیش را از دست ندهید.

 

یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در کیش خانه اعیانی کیش است که زیر مجموعه شهر حریره کیش می باشد. بهتر است بگوییم که خانه اعیانی کیش یکی از مکان های دیدنی در جزیره کیش بشمار می رود.

آشنایی با خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی یکی از دیدنی های شهر باستانی حریره در جزیره کیش می باشد که نسبت به بقیه جاذبه های جزیره کیش کمتر شناخته شده است. خانه اعیانی کیش از آن دسته از خانه ‌های قدیمی ایرانی ا‌ست که چندین خانواده در این خانه‌ در کنار هم زندگی میکردند و در اصل این نمونه‌ های خانه اعیانی بیشتر در شهرهای یزد، کاشان و اصفهان قابل دیدن است و اینکه از بازمانده‌های این خانه تاریخی مانند کاشی ‌کاری ستاره‌ ای و مساحت زیاد آن می ‌توان حدس زد که به دوره‌ ایلخانان تعلق دارد. لازم به ذکر است که کاشی‌ های ستاره ‌ای از کالاهای وارداتی در عصر ایلخانی بوده که از کیش به کشورمان ایران وارد می‌ شده است و در ساخت تخت سلیمان و سلطانیه از این نوع کاشی ‌ها بهره می بردند. با تمام این توضیحات می ‌توان گفت این عمارت تاریخی و شگفت انگیز به یکی از اشخاص ثروتمند شهر باستانی حریره در جزیره کیش تعلق داشته است. خانه اعیانی از بخش‌ های گوناگونی همچون آشپزخانه، میهمان خانه، ایوان و محل سکونت بانوان تشکیل شده که دیدن هر بخش از این خانه شما را با یک وجه تاریخی بسیار دور آشنا خواهد کرد و گفته های زیادی از تاریخ را برایتان بازگو می ‌کند که در سفر با تور کیش قطعا ارزش دیدن را دارد. در ادامه به نظر میرسد که این خانه در گذشته با فعالیت صیادی و برای دسترسی آسان به دریا بنا شده، شاید هم کانال‌ های نفوذی و خروجی در مقابل هجوم اهالی شهری بوده که با دیدن از تمامی بخش های آن این موضوع را به خوبی درک خواهید کرد. 

لازم به ذکر است که در کنار خانه اعیانی کیش در شهر باستانی حریره، مجموعه تاریخی دیگری مثل مسجد، حمام و قنات ‌های قدیمی و … هم وجود دارد. حمام شهر قدیمی حریره با صحن های مختلف، دارای بخش‌ هایی همچون سر بینه، گرمخانه و تون حمام که در بخش جنوبی این بنا احداث شده و توسط راهروهای سر پوشیده از آن کاملا جدا می ‌شود. همچنین دو خزینه کوچک و بزرگ در جنوب گرمخانه که آخرین بخش ساختمان را تشکیل داده اند در نوع خود یکی از قدیمی ترین حمام های ایرانی که طی باستان شناسی کشف و شناسایی گردیده و دو دوره مجزا و متمایز از هم را برای مخاطبان خود بیان میکند. طبق گفته باستان شناسان به نظر می ‌رسد این حمام خصوصی بوده و به صاحب خود اختصاص دارد. همچنین شما مسافرین عزیز که علاقه مند به دیدن کیش باستان هستند، می ‌توانید از این خانه شروع کنید و نهایت لذت را ببرند.

 

بخش های مختلف خانه اعیانی جزیره کیش

از بخش های مختلف خانه اعیانی کیش می توان به میهمان خانه، آشپزخانه، ایوان و محل اسکان زنان خانه اشاره نمود که هر بخش جذابیتهای خاص و منحصر به فرد خودشان را دارند. هر قسمت از این خانه، دنیایی سخن و خاطره هایی بسیار جذاب را در خود جای داده و به همین دلیل است که طرفداران زیادی از توریست های خارجی را به هود اختصاص داده است. جالب است بدانید که بر اساس نتایج کاوش های باستان‌ شناسی انجام گرفته شده تا به امروز که در محوطه باستانی حریره انجام شده، گفته می شود که این مجموعه ساحلی زیبا از خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات‌ های قدیمی تشکیل شده است. همچنین گستره پستی و بلندی‌ ها و خرابه‌ های شهر قدیمی حریره حدود 120 هکتار وسعت را در بر گرفته و روزگاری شهری بزرگ و آباد در منطقه شناخته میشده است. لازم به ذکر است که تمامی اتاق ها و سقف ها و پوشش کلی خانه اعیانی کیش تقریبا از بین رفته و تنها بخشی از طاق های سنگی آن همچنان باقی مانده که حتما از آنها دیدن کنید. این مجموعه درست در کنار دریا بنا نهاده شده و دارای معماری متفاوت و شگفت انگیزی می باشد. خانه اعیانی کیش مجموعه ای از کانال های افقی و عمودی ، چاه هایی که در گوشه و کنار خانه قرار داده شده، می باشد. همچنین خانه اعیانی مجموعه ای بسیار جالب و بسیار کمیاب است که هنوز عملکرد آن ها چندان مشخص نشده است. باستان شناسان بعد از مطالعات گسترده ای که بر روی این مکان تاریخی و جذاب انجام داده اند به این نتیجه رسیدند که این بنا به منظور فعالیت صیادی و برای دسترسی آسان به دریا ساخته شده، شاید هم دلیل دیگر آن که خانه اعیانی کیش را ساختند، ایجاد کانالی برای فرار در مقابل هجوم اهالی شهری بوده است ولی در کل امروزه به یکی از بناهای تاریخی بسیار مشهور بدل شده است.

در ضمن خانه اعیانی شامل حمامی است که صحن های مختلف و چشمگیری دارد، این بنا دارای بخش هایی از جمله سر بینه، گرم خانه و تون حمام (کوره حمام) است، ضمنا حمام خانه اعیانی در بخش جنوبی بنا قرار گرفته و توسط راهروهای سر پوشیده از آن جدا میگردد. همچنین دو خزینه کوچک و بزرگ در جنوب گرم خانه جای خوش کرده که آخرین بخش ساختمان را تشکیل داده اند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که باستان شناس ها بر این عقیده اند که این حمام در نوع خود یکی از بی نظیرترین و قدیمی ترین حمام های ایرانی بشمار میرود که طی باستان شناسی کشف و شناسایی شده است، این مجموعه تاریخی و زیبا در دو دوره مختلف ایلخانی و تیموری بنا نهاده شده است، همین موضوع باعث شده که این مجموعه ارزش بسیار زیادی برای باستان شناسان و تاریخ شناسان داشته باشد. جالب است بدانید این حمام به علت طراحی خاصی که دارد قطعا حمامی خصوصی بوده، اما این حمام در اصل یک حمام عمومی برای اکثر بومیان آن منطقه بوده که از آن استفاده می کردند. شما مسافرینی که با تور کیش به این جزیره زیبا سفر می کنید و به مکان های تاریخی علاقه مند هستند می توانند از این خانه زیبا دیدن نمایند و کلی عکس های یادگاری بگیرید. از لحاظ دسترسی به این بنا باید بدانید که خانه اعیانی کیش از مرکز شهر فاصله دارد، اما گردشگران به راحتی با تاکسی های موجود در جزیره کیش می توانند به آن جا بروند و از این خانه دیدن کنند و هر قسمت از این خانه، دنیایی سخن و خاطره دارد که باید کوله بار سفر بست و گوش جان به کلام این بنای تاریخی توجه نمود.

در آخر در این خانه قسمت‌ های مختلف شگفت انگیزی همچون سقف‌ های زیبا و عجیب، چندین کانال حفر شده برای مقابله با دشمنان در طول جنگ، چندین چاه برای برداشت آب، اتاق‌ های مختلف، آشپزخانه و …. و همچنین حمام‌ های زیادی را خواهید دید که قطعا بازدید از آنها برای شما جالب می باشد. این خانه‌ زیبا در شهر حریره و در شمال نوار ساحلی جزیره‌ کیش و درست در کنار دریا قرار دارد و بازدید از آن می ‌تواند یک روز به یاد ماندنی و شاد را برای شما بسازد. اگر علاقه مند به بازدید از سایر زیبایی‌ های این جزیره‌ شگفت انگیز و چشمنواز هستید، نگران برنامه ریزی سفر و خرج و هزینه‌ بالای آن نباشید چرا که تنها کافیست با مراجعه به صفحه‌ تور کیش سلام پرواز از تور‌های متنوع و مختلف و ارزان قیمت این مقصد باخبر شوید و با انتخاب کردن تور دلخواه خود، یک سفر هیجان انگیز را به خود هدیه کنید.

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور