Getting to know Kish Island

آشنایی با جزیره کیش

22 خرداد 1401

13 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

شاید این را نمی دانستید که کیش ، قدیمی ترین جزیره خلیج فارس است ، این جزیره یکی از زیباترین جزایر در این منطقه به شمار می رود ، بیایید با هم بیشتر به بررسی این جزیره زیبا بپردازیم ، تور کیش یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در این دو دهه اخیر می باشد ، به خصوص در این دو سال اخیر به دلیل بالا رفتن نرخ ارز مردم بیشتر تمایل به سفرهای داخلی دارند و بهترین گزینه ، جزیره کیش است چرا که هم به اندازه جزیره های خارجی زیباست و هم با هزینه های بسیار کم تری می توان به آن سفر کرد ، شاید این را می دانید که کیش یکی از قدیمی ترین جزایر خلیج فارس است و تاریخی پر فرارز و نشیب را پشت سر گذاشته تا بالاخره نصیب ایران گشته ، جالب است بدانید که نام قدیمی کیش ، ” قیس ” بوده است ولی امروزه تنها بومیان این منطقه شاید جزیره را با این نام می شناسند ، با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این جزیره زیبای ایران بدانیم .

 

جزیره کیش یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران و قدیمی ترین جزیره خلیج فارس می باشد.

داستان جزیره کیش

نام جزیره کیش از نظر معنا به مفاهمیمی همچون ” تیردان ” یا ” ترکش ” می باشد. قبل از هر چیزی بدک نیست بدانید که این نام را برای این انتخاب کرده اند که وقتی بر بلندای اطراف این جزیره می ایستادند همچون تیری در ترکش قابل مشاهده بوده است. در داستان جزیره کیش بعضی از اندیشمندان و نویسندگان اسم ” کیان ” را برای این مقصد رویایی انتخاب کردند. در همین زمینه افسانه ای به گوش رسیده که به این شرح است : کیکاووس شاه وقتی به فارس رفت تختش بر روی سیراف فرود آمد و نام ” کیان ” از این جهت از روی سلسله کیانیان بر روی کیش گذاشتند. در ادامه نیار خوس دریا سالار یونانی که در سال 325 قمری از اسکندر خان ماموریت گرفت تا به جنوب ایران و به دریای عمان سفر کند تا اکتشافاتش را کامل تر کند ؛ به گفته و نوشته های نیار خوس در قرن 4 قبل از میلاد در جزیره کیش سکونت داشته است. لازم به ذکر است که آریان یکی از مورخان یونانی که جزیره کیش را به نام ” کامتینا ” یاد می کرده است، بر این باور بوده که وقتی نیار خوس در خلیج فارس مشغول سیر و سفرش بود کیش به دو اله ونوس و مرکور اختصاص داشته است. داستان این جزیره زیبا همچنان هم ادامه دارد و ما با توجه به توضیحات یاد شده به این جا رسیدیم که کیش در زمان هخامنشیان یکی از مرکز صید مروارید بین النهرین، هندوستان،عربستان و مرکز تجارت تاجران بزرگ دنیا بوده است و شهرت باورنکردنی داشته است و نیز در سال 1349 کیش مورد بازدید هیات کارشناسی قرار گرفت و با توجه به موقعیت جغرافیایی عالی و استراتژیکی ایده آلی که داشت به عنوان مرکز بین المللی توریستی تجاری مورد توجه بی نظیری قرار گرفت و بالاخره در سال 1371 با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش این جزیره جانی تازه گرفته و دوران توسعه کیش شروع شد و امروزه به یکی از توریستی ترین جزایر ایران نامبرده می شود.

 

نقشه جزیره کیش

 

 • جمعیت: 39,853 نفر، بر اساس سرشماری سال 1395
 • نژاد: بومی های کیش از نژاد دراویدی، نوردیک، سامی و سیاهپوست هستند؛ البته امروزه شمار مهاجران نیز در کیش زیاد است.
 • زبان: فارسی و عربی
 • کد: 076 برای تلفن های ثابت و 0934 برای شبکه مستقل تلفن همراه کیش ( TKC)
 • اقتصاد: پایه های اقتصاد کیش بر روی صنعت گردشگری استوار است و بخش مهمی از درآمد این جزیره از این صنعت به دست می آید. وجود امکانات اقامتی بسیار خوب، کلوپ های دریایی با انواع تفریحات آبی، جُنگ های شبانه، تفریحات هیجان انگیز، مراکز خرید با قیمت های ارزان تا گران، فضایی آرامش بخش و … همه و همه باعث شده اند تا گردشگران زیادی به سوی این جزیره بروند. بر اساس آمارها سالانه بیش از 1,700,000 گردشگر به کیش سفر می کنند.
 • در کنار گردشگری، از مشاغل بومیان کیش می توان به صید مروارید، پرورش نخل خرما، صادرات پیاز و تنباکو اشاره کرد.

 

تاریخچه جزیره کیش

درباره تاریخچه کیش در بسیاری از کتاب ها نوشته شده است ، همان طور که گفته شد جزیره کیش یکی از قدیمی ترین جزیره های حاشیه خلیج فارس است و خوب است این را بدانید که  این جزیره از زمان هخامنشیان تا دوره ساسانیان در دست ایرانی ها بود ه ولی متاسفانه بعد از حمله عرب ها به ایران ، کیش به ‌دست خبیفه های اموی افتاد و تا مدت های زیاد در دست آن ها بود ، این ماجرا تا زمانی که یک ایرانی اهل ری قیام کرد ادامه داشت ، این ایرانی بر علیه خلیفه آن زمان قیام کرد و او را شکست داد و جالب است نه تنها کیش که تمامی جزیره های خلیج فارس و بحرین را به تصرف درآورد ، از آن زمان به بعد کیش از آن ایران شد ، در دوره سلجوقیان ، کیش به بزرگ‌ ترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شده بود و از بسیاری از کشورهای اطراف برای تجارت به این منطقه می آمدند ، قیاصره در این دوران قدرت را در به دست گرفتند ، این ها قومی فقیر بودند که شغل آبا اجدادیشان ، دزدی های دریایی بود و از همین طریق به ثروت زیادی دست یافته بودند ، قیش نام یکی از نیاکان این قوم بود و نام این جزیره به همین دلیل در گذشته قیس بوده است .

 

بعد از قیاصره ، پرتغالی ها به ایران حمله کردند و کیش و هرمز را گرفتند ولی دیری نپایید که ایرانی ها در زمان عباسی ، خلیج فارس و بحرین را فتح کردند و به دنبال آن جزیره های آن را گرفتند و بعد از این ماجرا بود که دیگر کیش به شکل رسمی تبدیل به یکی از جزیره های ایران شد ، در گذشته ، کیش یکی از مراکز مهم صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بود ، ولی با واردات مروارید ژاپن به بازار ایران ، از ارزش مروارید کیش کاسته شد و به دنبال آن جزیره کیش از اهمیتی که قبل داشت ، دیگر برخوردار نبود ، تا این که ویژگی‌های طبیعی ، سواحل زیبای مرجانی و آب‌ های زلال به داد این جزیره زیبا رسید و از اواخر دهه 40 شمسی ، جزیره کیش به مرکز توریستی بین ‌المللی تبدیل شد ، این کار با توسعه تمامی زیرساخت ‌های مدرن از جمله هتل ، نمایشگاه بین ‌المللی ، فرودگاه بین المللی کیش ، کازینو و اقامتگاه خانواده سلطنتی توسط محمد رضا شاه با بودجه دولت ف صورت گرفت ، لازم به ذکر است  جزیره کیش در سال 1361 به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور برگزیده شد و امروزه یکی از مهم ترین مناطق تجاری و گردشگری کشور می باشد .

 

موقعیت جغرافیایی کیش

کیش، جزیره ای است که درست در قلب خلیج فارس جای خوش کرده است که این جزیره از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان می باشد. کیش دارای شکلی تقریبا شبیه به بیضی میباشد و دارای مساحتی حدودا 92 کیلومتر مربعی و محیطی حدودا 45 کیلومتری (طول در محور شرقی-غربی برابر 15.5 کیلومتر و عرض در محور شمالی-جنوبی برابر 7.5 کیلومتر) است و با مشاهده نقشه کیش می توانید بفهمید که موقعیت جغرافیایی کیش به این صورته که در ربع اول طول سواحل 1360 کیلومتری جنوب ایران در دهانه خلیج فارس و تقریبا در نزدیک بخش انتهایی این آبراه، در محدوده تنگه هرمز قرار گرفته است. مهمه بدونید که فاصله این جزیره زیبا تا تهران از راه هوایی حدود 1055 کیلومتر و از راه زمینی حدود 1600 کیلومتر می باشد.

 

جمعیت جزیره کیش

جزیره کیش یکی از جزیره های کوچک در ایران است و جمعیت زیادی ندارد ، جمعیت بومی کیش با تلاش زیاد شاید 5 هزار نفر باشد ، امروزه کیش تبدیل به یکی از شهرهای 72 ملتی ایران شده ، بسیاری از هموطنان ایرانی از جای جای کشور برای کار به این جزیره می آیند و ساکن آن می شوند و به همین ترتیب جمعیت جزیره نسبت به سال ها قبل افزایش پیدا کرده است ، با احتساب مهاجرانی که به کیش آمده اند می توان گفت که جمعیت جزیره در حدود 30 هزار نفر می باشد.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کیش

دانستن و شناخت فرهنگ مردم کیش جذابیت های خودش را دارد که قبل از سفر بدک نیست اطلاعاتی نسبت به مردم این شهر داشته باشید. در گذشته اعراب حمله وحشیانه ای به ایران کردند و به همین دلیل در جنوب ایران و همچنین جزیره کیش بسیاری از هموطنان ما را اعراب تشکیل می دهند ، این مردم بسیار مهربان هستند و به مانند اعراب دیگر لباس محلی مخصوصی دارند ، لباس مردان عرب ، دشداشه همراه با عرقچین است ، خوب است بدانید که بومیان کیش اهل سنت هستند و عید قربان و عید فطر از مهم ترین روزهای سال برای آن ها است ، آواز در بین این مردم از محبوبیت خاصی برخوردار است و نوعی ساز محلی دارند که در واقع نوعی طبل است ، شغل مردم کیش ماهیگیری ، دامداری ، دریانوردی و بازرگانی بوده و هست ، در گذشته به صید مروارید هم می پرداخته اند ولی امروزه دیگر خبری از صید مروارید نیست ، در کیش یکی از مواردی که باید امتحان کنید ، غذاهای محلی و خوشمزه این جزیره است که اکثر آن ها از ماهی تهیه می شوند و بسیار خوشمزه هستند.

 

همه چیز در مورد جزیره کیش

یکی از مهمترین مسائل که می تواند در مورد جزیره کیش حائز اهمیت باشد روش سفر با تور کیش است. قبل از هر چیزی بدانید که شرایط مسافرت زمینی و هوایی به کیش برای تمامی مسافران و گردشگران داخلی به راحتی فراهم شده است. شما علاقه مندان می توانید برای مسافرت به کیش یکی از دو شیوه گفته شده در بالا را انتخاب نمایید. در ادامه شیوه مسافرت زمینی – دریایی و مسافرت هوایی به جزیره کیش را بازگو میکنیم تا شما بتوانید با توجه به شرایط خود یکی از روش های را انتخاب کرده و سفری به یادماندنی را تجربه کنید. گزینه اول سفر زمینی به این کیش است که یکی از مهمترین عوامل محبوبیت مسافرت زمینی -دریایی به جزیره کیش امکان استفاده از وسیله نقلیه شخصی و امکان گشت و گذار در مسیر انتخابی و جذاب این منطقه می باشد. اگر بخواهید از تهران به سمت بندرعباس بروید تقریبا یک مسافت 1300 کیلومتری پیش رو دارید و در این مسیر می توانید در شهرهای جذابی همچون : یزد، سیرجان، کاشان، اصفهان، مرودشت و شیراز اقامت موقت داشته باشید و کلی لذت ببرید. در ادامه بعد از رسیدن به بندرعباس یک مسافت 280 کیلومتر هم برای رسیدن به بندر چارک خواهید داشت و در بندر چارک شناورهای مسافربری و باری بسیار متنوع و زیادی را مشاهده می کنید که با دریافت مبلغی عالی شما را در یک مسافت 32 کیلومتری به جزیره‌ کیش می رسانند. به این ترتیب شما می‌ توانید به راحتی و با استفاده از وسیله نقلیه شخصی خودتان به گشت و گذار و تفریح در جزیره‌ کیش بپردازید. 

اما گزینه بعدی شما سفر هوایی با تور کیش است که مسافت طی شده در مسافرت هوایی بسیار کمتر از مسافرت های زمینی میباشد. شما در یک سفر هوایی از تهران تا کیش باید یک مسافت 1043 کیلومتری را بگذرانید که یک ساعت و 48 دقیقه بعد به این مقصد می رسید و البته در این صورت شما مسافران در فرودگاه تهران وارد هواپیما شوید و در فرودگاه کیش و در مقصد مورد نظر پیاده خواهید شد. در این روش هر چند مسافت مورد نظر به طرز قابل توجهی کاهش می یابد با این حال شما را از مزایای مسافرت در جزیره کیش با استفاده از وسیله نقلیه شخصی محروم می شوید ولی در نهایت حق انتخاب با شماست.

 

جاذبه‌ های گردشگری کیش

جاذبه های گردشگری کیش بیشمارند و در یک یا دو سطر نمی توان درباره آن ها صحبت کرد ، کیش دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار زیادی است که شاید با یکبار سفر به این جزیره نتوانید تمامی آن ها را ببینید، مهم است بدانید که جزیره کیش به ‌غیر از دریا و آب‌ های تمیز و سواحل کم ‌عمق دارای جاذبه ‌های دیدنی متنوعی است که در ادامه تعدادی از بهترین و زیباترین مکان‌ های آن را برای شما نام خواهیم برد که می‌ توانید مقصد سفر های خانوادگی و دوستانه شما باشد. همچنین ساحل جزیره کیش اگر بهترین منطقه ساحلی ایران نباشد، اما بی شک در دسته زیباترین سواحل کشور قرار دارد. ساحلی طلایی ‌رنگ، آفتابی و درخشان با آب ‌هایی نیلگون و آسمانی فیروزه ‌ای که محیط بسیار شگفت انگیزی را برای سفرهای توریستی فراهم کرده است. شاید به همین دلیل است که جزیره کیش را مروارید خلیج‌ فارس نامیده اند و در آخر راه های دسترسی به جزیره کیش بسیار متنوع است و بستگی به انتخاب شما دارد که چطور همراه تور کیش می شوید.

 

برخی از جاذبه های گردشگری جزیره کیش به شرح ذیل می باشد:

 

 • ساحل مرجانی جزیره
 • نمایشگاه دائمی استاد کیومرث صیاد
 • آب انبار سنتی
 • کشتی یونانی
 • اسکله بزرگ تفریحی کیش
 • مساجد
 • مجموعه درخت سبز
 • پارک دلفین
 • باغ پرندگان
 • شهر زیر زمینی کاریز
 • لاک پشت های دریایی
 • آکواریوم
 • گذر هنرمندان
 • شهر باستانی حریره
 • سافاری کیش

آب و هوای جزیره کیش

کیش دارای آب و هوای گرم و مرطوب است و در بهار و تابستان گرم و شرجی و در پاییز و زمستان آب و هوای بسیار معتدل و مطبوعی دارد ، یکی از بهترین زمان هایی که باید به کیش سفر کنید ، پاییز و بهار است ، چرا که در این زمان هوا به قدری در کیش خوب است که گویی در بهشت هستید ، البته در تابستان به دلیل برگزاری جشنواره تابستانی کیش این جزیره بسیار شلوغ می شود و در زمستان هم می توانید در این منطقه خوش بگذرانید ولی دیگر خبری از شنا و آفتاب گرفتن نیست چون نسیم خنکی از دریا می وزد که ایجاد هوای سرد می کند ، جزیره کیش معمولا خشک و کم باران است و باران هایی هم که در این جزیره می بارد ، سیل آسا می باشند ، می توانید به این جزیره زیبا سفر کنید و از جاذبه های آن لذت ببرید  و اگر بخواهیم درباره پوشش‌ گیاهی کیش سخن بگوییم باید گفت که در این جزیره باغ‌ های نخل خرما ، درختان بومی کهور ایرانی و کنار و درختان غیر بومی دیگر مانند کهور پاکستانی که به سمر معروف اند ، اکالیپتوس ، آکاسیا ، کنوکارپوس و ابریشم وجود دارد ، شاید برای شما جالب باشد که بدانید در گذشته جزیره کیش پر از تاکستان بوده ولی امروزه خبری از آن ها نیست ، نام درخت لور را که بسیار هم کمیاب است شاید شنیده اید ، این درخت هم در کیش می روید و رشد می کند ، گیاهانی که در جزیره کیش رشد می کنند در مقابل خشکی هوا و کم آبی مقاوم و قابل تحسین هستند.

نظرات

 • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
 • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
 • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور