Obtaining a visa and making an appointment at the Oman embassy

اخذ ویزا و تعیین وقت در سفارتخانه عمان

22 خرداد 1401

6 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

شاید کشور عمان در زمینه گردشگری خیلی نام آشنا نباشد اما با کمی جست و جو در سایت های اینترنتی متوجه خواهید شد که اتفاقا سفر با تور عمان از هر نظر می تواند سفری رضایت بخش باشد. اولین دلیل برای سفر به عمان هوای گرم آن است که موقعیت سفری مطبوع در زمستان را فراهم می کند؛ به همین دلیل است عمان را در بین تورها واهید دید و حتی سال های گذشته نیز از این تور استقبال خوبی هم شده بود. برای سفر به عمان لازم است ویزا حتما ویزا داشته باشید. سفارت عمان ویزای توریستی را به صورت 10 یا 30 روزه صادر می کند. برای دریافت این ویزا نیازی به گرفتن نوبت و مصاحبه در سفارت نیست. ویزای عمان در دو نوع عادی و فوری صادر می شود. صدور ویزای عادی در حدود 5 الی 12 روز کاری و ویزای فوری بین 2 تا 5 روز کاری به طول می انجامد. همچنین می توانید برای دریافت ویزای فرودگاهی اقدام کنید. به این ترتیب که پس از ورود به فرودگاه عمان، هزینه های لازم را بپردازید و همان موقع ویزا را دریافت کنید. ورود به کشور عمان با پاسپورت ایرانی تنها به صورت مستقیم و از طریق مرز هوایی امکان پذیر است.

 

برای دریافت ویزای عمان نیازی به گرفتن نوبت و مصاحبه در سفارت نیست.

تعیین وقت

برای دریافت ویزای عمان نیازی به حضور در سفارت و مصاحبه نیست. مسافران محترم می توانند به تنهایی یا به صورت گروهی به صورت الکترونیکی برای دریافت ویزای عمان اقدام کنند. در مورد انواع دیگر ویزا، لازم است با سفارت تماس بگیرید یا قوانین داخل وب سایت را مطالعه بفرمایید. توجه داشته باشید که سفارت روزهای جمعه و شنبه تعطیل است. در روزهای کاری، کارمندان سفارت از ساعت 8:30 تا 14:30 پاسخگوی شما خواهند بود. 

اخذ ویزا

ویزای عمان نیز مانند کشورهای دیگر، انواع مختلفی دارد و به نوع سفر و انگیزه شما بستگی دارد.

ویزای توریستی عمان

معمولا بیشترین تقاضا، برای دریافت ویزای گردشگری است. سفارت عمان این نوع ویزا را در دو مدل 10 روزه و یک ماهه صادر می کند. این ویزا در انواع عادی و فوری صادر می شود. صدور ویزای عادی مدتی بین 5 الی 12 روز کاری و ویزای فوری بین 2 الی 5 روز کاری طول می کشد. البته روزهای جمعه و شنبه روز تعطیل سفارت محسوب می شود و دقت داشته باشید که خانم ها به تنهایی اجازه سفر به عمان را نخواهند داشت و حتما باید به همراه یک مرد محرم، مانند پدر، همسر یا برادر به این کشور سفر کنند نیازی به مراجعه حضوری به سفارت عمان وجود ندارد. تمامی مراحل به صورت الکترونیکی انجام می شود. برای دریافت این نوع ویزا، لازم است مدارک زیر ارائه شود :

• اسکن پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار

 
• اسکن عکس 

• بلیت رفت و برگشت

نوع دیگری از ویزا نیز در نظر گرفته شده است که به ویزای فرودگاهی معروف است. مسافران ایرانی می توانند به هنگام ورود به فرودگاه در عمان، درخواست ویزا بدهند و هزینه مربوطه را پرداخت کنند. در این شرایط، ویزا در لحظه برایشان صادر خواهد شد. دولت عمان این تسهیلات را برای جذب گردشگران در نظر گرفته است و اینکه ویزا پس از صدور در قالب یک فایل pdf برای مسافران ارسال خواهد شد. کافی است از آن پرینت بگیرید و همراه خود داشته باشید. این ویزا به پاسپورت چسبانده نمی شود و نیز ویزای 10 روزه پس از صدور یک ماه و ویزای 30 روزه سه ماه اعتبار خواهد داشت. پس از گذشت این مدت، باید دوباره تقاضای ویزا کنید. ویزای 10 روزه را نمی توان تمدید کرد اما در مورد ویزای 30 روزه امکان تمدید وجود دارد. در مورد انواع دیگر ویزا، از قبیل ویزای کار و تحصیل، مدارک بیشتری لازم است. بهتر است قبل از تقاضا برای دریافت ویزا، انواع مختلف آن را بررسی کنید و مطابق نوع سفر و نیت خود، تقاضانامه را پر کنید. در غیر این صورت با مشکلاتی مواجه خواهید شد. 

ویزای تحصیلی

مدتی است که تقاضا برای ویزای تحصیلی عمان زیاد شده است. از آن جا که بسیاری از دانشگاه های این کشور ارتباطاتی با دانشگاه های اروپا، امریکا و استرالیا دارند، دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود. بعضی از دانشگاه های عمان مورد تایید وزارت علوم ایران نیز هستند. برای اخذ ویزای تحصیلی عمان، مدارکی از قبیل نامه تاییدیه و پذیریش متقاضی در یکی از موسسات آموزشی، ریز نمرات تحصیلی، اصل گذرنامه و مدارک شناسایی، گواهی عدم سوء پیشینه، مدارک سلامت و … مورد نیاز خواهد بود. 

ویزای کار، تجارت و سرمایه گذاری

برای کار در عمان، ابتدا باید از یک موسسه یا شرکت دعوت نامه دریافت کنید. نمی توانید ابتدا درخواست ویزا بدهید و سپس در عمان به دنبال شغل بگردید. مدارک مورد نیاز برای ویزای کار عمان،  علاوه بر مدارک شناسایی و پاسپورت معتبر، شامل گواهی عدم سوء پیشینه، دعوت نامه کتبی کارفرما و رسید پرداخت هزینه ها می شود. علاوه بر این ها، لازم است فرم درخواست ویزا را به دقت و به درستی پر کنید و همراه مدارک ارسال کنید. 

وظایف

از جمله وظایف کارمندان سفارت عمان، علاوه بر بررسی مدارک و تقاضانامه ها، پاسخگویی به سوالات مردم است. بنابراین می توانید هر گونه سوال یا ابهامی را از طریق شماره تلفن های سفارت مطرح کنید و یا به آن ها ایمیل بزنید. این سوالات معمولا شامل هزینه های دریافت ویزا، نوع مدارک مدارک مورد نیاز و مسائلی از این قبیل می شود. 

آدرس و اطلاعات تماس

سفارت عمان در تهران، بلوار آفریقا، کوچه تندیس، پلاک ۱۲ قرار دارد. از طریق شماره تلفن های زیر می توانید با این سفارت در تماس باشید :

تلفن : 982122056831+ – 9821202057641+

فاکس : 982122044672+

آدرس پست الکترونیکی سفارت : iranemb.mct@mfa.gov.ir

آدرس وب سایت :  muscat.mfa.ir

سفارت جمهوری اسلامی ایران: سفر اتباع ایران به عمان برای مدت ۱۴ روز، نیاز به ویزا ندارد

سفارت ایران در عمان اعلام کرد: سفر اتباع جمهوری اسلامی ایران به عمان برای مدت ۱۴ روز،  نیاز به روادید ( ویزا ) ندارد. سفارت جمهوری اسلامی ایران در عمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: به اطلاع هموطنان عزیز  می‌رساند سفر اتباع جمهوری اسلامی ایران به عمان برای مدت ۱۴ روز،  نیاز به روادید ( ویزا ) ندارد.
 نوع این روادید، توریستی و غیرقابل تمدید می باشد.  هموطنان محترم باید تمهید بازگشت و یا خروج از عمان را قبل از ۱۴ روز، در نظر داشته باشند.  

ضمنا  افرادی که خواهان حضور بیشتر از ۱۴ روز در عمان هستند، می توانند در فرودگاه مسقط با پرداخت ۲۱ ریال عمانی، ویزای یک ماهه دریافت نمایند. این نوع روادید، برای یک ماه دیگر  قابل تمدید است.  داشتن گواهی تزریق دو دوز واکسن کرونا که مورد تائید عمان است و داشتن تست PCR، و ثبت نام در سامانه مربوطه با هزینه شش ریال الزامی است. 

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور