The opening of the European border

بازشدن مرز اروپا

5 مرداد 1401

9 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

زمان و تاریخ باز شدن مرز ایران و اروپا

درست بعد از پخش ویروس کرونا در اروپا در اوایل اسفند ماه و با افزایش باورنکردنی آمار مبتلایان در کشورهای ایتالیا، اسپانیا و فرانسه و… اتحایه اروپا تصمیم به بسته شدن مرز های هر کشور و هر شهر تور اروپا گرفت. در حال حاضر کشورهای اروپایی مثل ایتالیا، فرانسه و… فقط مرز شهرهای خود برای مردم خود بازگشایی نمودند و اجازه ورود گردشگران و توریست های خارجی به کشورشان را نمیدهند. در حال حاضر سفارت فرانسه در ایران اعلام کرده از پانزدهم تیر ماه 99 مرز خود را باز می کند، اما با رعایت پروتکل های بهداشتی بسیار سفت و سخت برای گردشگران تور اروپا که به صلاح هر دو کشور است؛ توجه داشته باشید با کاهش محدودیت ‌های مربوط به بحران همه ‌گیر ویروس کرونا، مرزهای اروپا که تا به امروز به دلیل این بحران بسته بودند به تدریج با رعایت پروتکل های بهداشتی اما به صورت پراکنده بازگشایی خواهند شد. در حالیکه چندین کشور تاریخ 15 جون را برای این اقدام اعلام نمودند، اما قرار بر این شده است که یک تصمیم مشترک اروپایی در این مورد درست قبل از نیمه جون اتخاذ گردد. در ادامه دیگر کشور های اروپایی همانند مجارستان آلمان و یا ایتالیا تاریخ دقیقی برای باز شدن مرزهای زمینی و هوایی خود اعلام کرده اند؛ ولی ایرلاین ترکیش از تاریخ 20 تیر ماه به بعد پروازهای خود را برای سفر به این کشورها باز نموده است.

مرز ایران و اروپا چه زمانی باز میشود؟

براساس گزارش خبرگزاری آلمان با استناد از منابع دیپلومات های اتحادیه اروپا در قبال یک تصمیم مهم اتحادیه اروپا، قرار بر این است که از اول جولای مرزهای اتحادیه اروپا بار دیگر به روی 14 کشور دیگر باز کنند. بنا بر منابع مذکور شهروندان کشورهای الجزایر، استرالیا، گرجستان، جاپان، کانادا، مراکش، مونتنگرو، زیلاند جدید، رواندا، صربستان، کره جنوبی، تایلند، تونس و اروگوئه می توانند از اول جولای به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند. همچنین محدودیت علیه شهروندان چین زمانی لغو میشود که در گام نخست چین محدویت های مرتبط به جلوگیری از شیوع کرونا علیه شهروندان کشورهای اروپایی را لغو کند. در ادامه وزیر امور خارجه اسپانیا هم دیروز اعلام نمود که اتحادیه اروپا تا سه شنبه فهرستی از کشورهای غیر عضو این اتحادیه را ترتیب و اعلام خواهد کرد که در آنها بیماری کووید 19 مهار شده است. همچنین قرار است به زودی تصمیم اتحادیه اروپا در قبال مجوز سفر کشورهای غیر عضو این اتحادیه به کشورهای اتحادیه اعلام شود؛ اما انتشار کتبی این اعلامیه مشروط به اشتراک الزامی اکثریت اعضای این اتحادیه در همایشی به همین منظور است؛ با این توصیفات هر کشور عضو اتحادیه اروپا حق تصمیم گیری برای صدور مجوز سفر به شهروندان کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا را دارد و در برابر اجرایی نمودن این تصمیم اتحادیه اروپا اصلا موظف نیستند؛ چرا که گشایش مرزهای کشورهای اروپایی و بستن مرزها از صلاحیت های داخلی هر کشور بشمار میرود.

لازم به ذکر است که اتحادیه اروپا برای لغو محدودیت های سفر شهروندان کشورهای غیر عضو این اتحادیه، همچنان تدابیر خاصی را بیان کرده است. زیرا در صورت آزادی کامل مرزها، رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن نیز آزاد میگردد و آنهم در حالیکه درشماری از کشورهای این حوزه هنوز محدودیت ها بصورت کامل لغو نشده است. بنابراین در صورت نبود تدابیر خاصی در این زمینه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای جلوگیری از مسافرت های آزاد از یک کشور اروپایی به کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا، بصورت مجدد ناگزیر خواهند شد تا کنترل مرزی را وضع نمایند.

 

زمان بازشدن مرزهای اروپا

درست همزمان با کاهش موارد ابتلا به ویروس کرونا در قاره اروپا، محدودیت ‌های مرزی کشورهای این قاره بعد از گذشت سه ماه از آغاز شیوع کووید-19 و مقررات قرنطینه برداشته خواهد شد. اتحادیه اروپا به کشورهای عضو توصیه کرده که از امروز دوشنبه 15 ژوئن مرزهای خود را به روی کشورهای دیگر اتحادیه باز می کند. اروپا امیدوار است با باز شدن مرزها وضعیت اقتصادی کشورها که به شدت از همه‌ گیری کرونا آسیب بسیار جدی رو متحمل شده است، بهبود پیدا کند. همچنین کمیسیون اروپایی می‌ گوید بیش از این نیازی به بستن مرزها نیست چون کشورها تدابیر دیگری اعم از مقررات مربوط به فاصله‌ گذاری اجتماعی را اعمال می ‌کنند و با وجود این قسمت ‌هایی از مرزهای اروپایی مثل مرز دو کشور اسپانیا و پرتغال به دلیل ادامه نگرانی ‌ها از انتقال و شیوع دوباره ویروس همچنان بسته می‌ ماند. ضمنا کشور سوئد که از ابتدای شیوع بیماری راهکاری متفاوت در پیش گرفته است و محدودیت ‌های اندکی وضع کرده بود، اکنون از ” تبعیض غیرقابل توجیه ” کشورهای دیگر اسکاندیناوی انتقاد شدیدی می ‌کند که همچنان مرزها را به روی شهروندان سوئد بسته نگه می‌ دارند، این کشور نرخ ابتلا و مرگ و میر نسبتا زیادی دارد.

 

 • باز شدن مرز آلمان

وزارت کشور آلمان در ایران اعلام نموده است که بخش ‌هایی از مرزهای این کشور برای شهروندان کشورهای اتریش، سوئیس و فرانسه از شنبه پیش رو تحت تدابیر شدید امنیتی باز خواهد شد که بایستی پروتکول های امنیتی را کاملا رعایت کنند. 15 جولای نیز همچنان به عنوان تاریخ مقرر برای آغاز سفرهای بین کشورهای اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است.  با این حال هشدارهای رسمی آلمان درباره سفرهای خارج از اتحادیه اروپا همچنان باقی است و مشخص نیست که دولت چه زمانی برای سفرهای بین ‌المللی در ابعاد بیشتری چراغ سبز نشان بدهد.  

 

 • باز شدن مرز اتریش  

وین پایتخت کشور اتریش نیز 15 جولای را به عنوان تاریخ رسمی بازگشایی مرزهایش به روی کشورهای اتحادیه اروپا اعلام نموده ولی مقامات عالی رتبه این کشور روز سه‌شنبه اعلام نمودند مرزهای این کشور را به روی مجارستان زودتر از الباقی کشورها باز خواهند کرد. دلیل این تصمیم هم، کمک به رفع مشکلات به وجود آمده برای آن دسته از افرادی است که در یک سوی این مرزها زندگی و در سوی دیگر کار می ‌کنند، عنوان نمودند. این کشور همچنین از روز جمعه مرزهایش را به روی تعدادی از شهروندان آلمان باز خواهد کرد. گردشگری کوه آلپ این کشور به شدت به بازدید کنندگان آلمانی وابسته میباشد و بطور حتم گروه‌ های بزرگی که از ارتفاعات اتریش به آلمان بازگشتند در وقوع موج اول شیوع ویروس کرونا در آلمان نیز بی ‌تاثیر نبودند. در آخر مقامات این کشور امیدوار هستند به توافق ‌نامه مشابهی با سوئیس و سایر همسایگان خود دست یابند. همچنین لازم به ذکر است که مقامات اتریش از انجام برخی آزمایشات وضعیت سلامت برای شهروندان خارجی که وارد این کشور می‌ شوند خبر داده است.

 

 • باز شدن مرز اسپانیا

کشور اسپانیا هم که به شدت در سال های اخیر به گردشگری بین ‌المللی وابسته است و اقتصاد را بر پایه ورود گردشگران به این کشور است از باز شدن مرزهایش با لزوم اجرای قانون قرنطینه 14 روزه خبر داده است ولی هنوز به صورت قطعی این قانون را اجرایی نکرده است، ولی احتمال میرود که در تیر ماه 99 این کشور به صورت کلی مرزهای خود را به روی گردشگران باز نماید.

 

 • باز شدن مرز پرتغال 

کشور زیبا پرتغال که یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری دنیا معرفی می شود نیز اعلام کرده، سواحل و هتل ‌های این کشور از اواسط ژوئن میزبان گردشگران علاقه مند خواهد بود، کشور پرتقال دارای گردشگران زیادی نمی باشد و به همین علت زیاد تمایلی جهت بازگشایی زود هنگام مرز خود ندارد.

 

 • باز شدن مرز نروژ

با این که کشور نروژ از اعضای اتحادیه اروپا بشمار نمی رود، از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا نیز محسوب می گردد. درست از روز چهارشنبه، شهروندان کشورهایی همچون ” ایسلند ” و ” لیختن ‌اشتاین “‌ اجازه دارند برای امور کاری و یا درصورت خویشاوندی با یکی از شهروندان نروژ وارد این کشور بشوند. در آخر این تصمیم مقامات نروژ بیش از آنکه به گردشگری مرتبط شود، برای فراهم کردن شرایط‌ راحت ‌تر برای کارگران فصلی که به نروژ سفر می ‌کنند، گرفته شده است.  

 

 • باز شدن مرز لهستان

مقامات کشور لهستان هم اعلام نمودند بسته بودن مرزهای این کشور تا  12 ژوئن ادامه خواهد داشت. لهستان همچون سایر اعضای اتحادیه اروپا هنوز تاریخ مشخصی برای از سرگیری سفرهای بین‌ المللی خارج از اروپا اعلام نکرده است، بنابراین باید همچنان منتظر باشیم.

 

 • باز شدن مرز کرواسی

درست بعد از شیوع ویروس کرونا وزیر بهداشت کرواسی در گفت‌ وگویی با یکی از رسانه‌ های محلی این کشور اعلام نموده که به دلیل مشابه بودن شرایط مبتلایان کرونا در کرواسی و اسلوونی، شهروندان اسلوونی این امکان برایشان هست که در روزهای آینده وارد این کشور شوند. ضمنا قرار است شهروندان اسلوونی بعد از بازگشت از کرواسی از گذراندن دوران قرنطینه معاف شوند.

 

 • باز شدن مرز یونان

به لطف قرنطینه زود و تفکرات هوشمندانه و سختگیرانه که در برخی از موارد از حضور مردم در فروشگاه‌ ها نیز جلوگیری بعمل می آمد، اما با این اوصاف کشور یونان یکی از کشورهای اروپایی با کمترین تعداد مبتلایان به حساب می آید. یونان قصد دارد 6 نقطه از مرزهای شمالی کشور را در هفته ‌های پیش رو، به روی گردشگران باز نماید.

نظرات

 • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
 • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
 • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور