The opening of the border of Georgia

بازشدن مرز گرجستان

5 مرداد 1401

6 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

زمان و تاریخ باز شدن مرز ایران و گرجستان

به دنبال پیدایش و شیوع کرونا و اعمال شرایط اضطراری و محدودیت های مقرر شده بویژه بسته شدن مرزها و ممنوعیت ورود اتباع خارجی و توریست ها و تعطیلی طولانی صنعت توریسم که قطب اصلی درآمد کشور گرجستان محسوب می شود، درآمدهای این بخش با رشد منفی 4 درصدی، تا 70 درصد کاهش را تجربه کرده است. با این توضیحات لازم به کر است که روند شرایط کرونایی در گرجستان، تدابیر و اقدامات این کشور از ابتدا تاکنون با تاکید بر حوزه گردشگری و حمل و نقل بوده است. همچنین درست بعد از اعلام همه گیری جهانی ویروس کرونا، دولت گرجستان نیز به منظور مقابله با شیوع این بیماری اقدامات و تدابیری را همانند دیگر کشور های توریست پذیر پیش گرفت. به همین جهت در جلسه کمیته ویژه ای که به ریاست ” آقای گاخاریا ” نخست وزیر این کشور تشکیل شده است، اعلام گردید تمامی مرزهای گرجستان از تاریخ 18 مارس 2020 (28 اسفند 98) موقتا بر روی اتباع همه کشورها به مدت 2 هفته بسته میگردد که با شیوع این بیماری این تاریخ همچنان ادامه پیدا کرده است. اما وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان اعلام کرده اند که ما از اولین کشورهایی خواهیم بود که  مرزهای کشورمان را به روی گردشگران علاقه مند باز خواهیم کرد و تا پایان سال محدودیت های اعمال شده برای توریست ها را بر می داریم.

با شروع تعطیلات، بیشتر مردم از بین تور خارجی متنوعی که از سمت آژانس ها مسافرتی ارائه می شود به دنبال مقصدی شگفت انگیز می گردند، اما امسال این موضوع برای مسافران شوکی عجیب به همراه داشت و آن هم شیوع بیماری عجیب کرونا بود؛ به دنبال پیدایش و شیوع این بیماری و اعمال شرایط اضطراری و محدودیت های مقرر شده بویژه بسته شدن مرزها و ممنوعیت ورود اتباع خارجی و توریست ها و تعطیلی طولانی صنعت توریسم که قطب اصلی درآمد کشور گرجستان محسوب می شود، درآمدهای این بخش با رشد منفی 4 درصدی، تا 70 درصد کاهش را تجربه کرده است. با این توضیحات لازم به ذکر است که روند شرایط کرونایی در گرجستان، تدابیر و اقدامات این کشور از ابتدا تاکنون با تاکید بر حوزه گردشگری و حمل و نقل بوده است. همچنین درست بعد از اعلام همه گیری جهانی ویروس کرونا، دولت گرجستان نیز به منظور مقابله با شیوع این بیماری اقدامات و تدابیری را همانند دیگر کشور های توریست پذیر پیش گرفت. به همین جهت در جلسه کمیته ویژه ای که به ریاست ” آقای گاخاریا ” نخست وزیر این کشور تشکیل شده است، اعلام گردید تمامی مرزهای گرجستان از تاریخ 18 مارس 2020 (28 اسفند 98) موقتا بر روی اتباع همه کشورها به مدت 2 هفته بسته میگردد که با شیوع این بیماری این تاریخ همچنان ادامه پیدا کرده است. اما وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان اعلام کرده اند که ما از اولین کشورهایی خواهیم بود که  مرزهای کشورمان را به روی گردشگران علاقه مند باز خواهیم کرد و تا پایان سال محدودیت های اعمال شده برای توریست ها را بر می داریم. و علاقه مندان میتوانند مجدد با تور گرجستان سفر کنند.

 

مرز ایران و گرجستان چه زمانی باز میشود؟

نخست وزیر گرجستان اعلام کردند که در مذاکره با کشورها برای آغاز فصل گردشگری از ابتدای ژولای 2020 میلادی، تاکنون با اسرائیل، اتریش، یونان و کشورهای حوزه بالتیک به نتایج بسیار مناسبی رسیده ایم. همچنین دولت گرجستان اعلام کرده اند که قصد دارند از اول ژولای 2020 مرزهای هوایی خود را باز و گردشگری را شروع کرده و با طرح های جدیدی این حوزه را فعال کنند. همچنین در این تصمیم، رفت و آمد گردشگران و مسافرین خارجی به مقصد گرجستان بر اساس طبقه بندی میزان و آخرین وضعیت شیوع کرونا در کشورها خواهد بود و در ادامه معاون وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان هم اعلام کرده است که تصمیم گیری ها در زمینه رفع محدودیت ها در حوزه گردشگری و ترانزیت، با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و اجرای آن منوط به استعلام از وزارت بهداشت آن کشور و ارائه گواهی سلامت انجام خواهد گرفت. توجه داشته باشید که مدیر مرکز کنترل بیماری‌ های واگیر وزارت بهداشت گرجستان نیز با اشاره به اهمیت زیاد آغاز گردشگری بین المللی در گرجستان و اولویت دادن به کشورهای سبز بلحاظ کنترل کرونا، اظهار داشته اند : ما تصمیم گرفته ایم سیستمی را راه اندازی کنیم که مسافر و گردشگری که قصد سفر به کشورمان گرجستان را دارد تست های کرونا از جمله PCR را 72 ساعت قبل از سفر به گرجستان انجام بدهند و تاییدیه رسمی (گواهی سلامت) خود به همراه داشته باشد. 

همچنین وی افزود : در نظر گرفته ایم برای گردشگری بین المللی چیزی شبیه پاسپورت ویژه ویروس کرونا را راه اندازی کنیم و نیز با وجود تعلیق پروازی از ایران به گرجستان، به برخی از شرکت های هواپیمایی ایرانی (قشم ایر، زاگرس) اجازه داده شده که به طور یک طرفه و صرفا جهت بازگرداندان ایرانیان مقیم و بعضا مسافرین غیر ایرانی، بدون مسافر از ایران به فرودگاه بین المللی تفلیس پرواز نمایند.

 

زمان بازشدن مرز گرجستان

گرجستان نیز همچون برخی دیگر از کشورهای جهان به صف کشورهایی پیوسته که تصمیم به بازگشایی مرزهای خود و از سرگیری گردشگری بین‌ المللی را در کشورشان گرفته ‌اند، درست قبل از شیوع ویروس کرونا،‌ گرجستان شاهد توسعه گردشگری بسیار چشمگیری بود. بطوریکه شمار بازدید کنندگان از این کشور در سال 2019 میلادی به پنج میلیون نفر رسیده بود که این آمار نسبت به سال گذشته افزایش هفت ‌درصدی را تجربه کرده است. اما متاسفانه به دلیل وقوع بحران کرونا، این کشور نیز همچون سایر کشورها در ماه مارس مرزهایش را به روی گردشگران بست، اما مقام ‌های گرجستان که مشتاق پذیرش مجدد گردشگران به این کشور هستند، یکم جولای را به عنوان تاریخ آغاز گردشگری بین ‌المللی برای این کشور اعلام نمودند. همچنین اکنون مشتاق هستند تا گردشگران را به داخل مرزهای خود بازگردانند. در آخر دولت این کشور به ‌طور رسمی اعلام نموده که سفرهای داخلی از اواسط ماه ژوئن آغاز می‌ شود و بازدید کنندگان بین ‌المللی دو هفته بعد از آن اجازه خواهند داشت تا وارد گرجستان بشوند. با از سرگیری پروازهای شرکت ‌های هواپیمایی ارزان ‌قیمتی همچون ” ویز ایر ” و ” رایان ایر “، دسترسی به این کشور اروپایی از بیشتر پایتخت‌ های کشورهای دیگر اروپا امکان ‌پذیر خواهد بود و مسافران این فرصت را دارند تا در تابستان پیش رو، از این کشور بازدید کنند.

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور