The most famous temples in Shanghai

معروف ترین معابد شانگهای

26 تیر 1401

8 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

قطعا یکی از مهم ترین جاذبه های چین معابد آن است؛ معابدی که نشان از قدمت و تاریخی طولانی دارند. شانگهای که از بزرگترین شهرهای چین است نیز بخشی از تاریخ وتمدن این سرزمین را به دوش می کشد. شانگهای زمانی تنها روستایی کوچک برای ماهیگیری بوده و در طول تاریخ کشورهای مختلف مانند فرانسه، آمریکا و … دست به تصرف آن زده اند. از زمانی که شانگهای از تصرف خارج شد، به سرعت توسعه پیدا کرد. اصلی ترین دلیل رشد اقتصادی شهر در آن زمان عدم نیاز به ویزا بود که تجار را روانه شانگهای می کرد؛ به طوری که امروزه تبدیل به قطب اقتصادی چین شده است. این شهر دومین شهر بزرگ دنیا و همین طور هفتمین بندر تجاری مهم در جهان است و البته مهم ترین شهر اقتصادی چین است تا جایی که می توان آن را پایتخت اقتصادی این کشور دانست. با این حال شانگهای زیبایی های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد اما بیشتر به آسمان خراش هایش معروف است به همین دلیل  لقب نیویورک آسیا را گرفته است.

در معابد شانگهای فارغ از بعد مذهبی معابد می توانید در فضایی آرام و به دور از هیاهو، زیبایی و شکوه چین را ببینید.

آشنایی با معابد مهم در شانگهای

در سفر به شهر بندری شانگهای قطعا دیدن معابد می تواند بخش مهمی از سفرتان را تشکیل دهد. با وجود این که این شهر شمالی بسیار مدرن و ساختار یافته است اما همچنان زیبایی های تاریخی این تمدن کهن را حفظ کرده است. در این شهر می توان تقابل دنیای قدیم و زندگی مدرن امروز را به خوبی ببینید. در حالی که از مدرن ترین و لوکس ترین امکانات لذت می برید به باغ هایی با بیش از 500 سال قدمت قدم بگذارید و تاریخ هزاران سال پیش را جلوی چشمانتان نظاره کنید.

 

معبد جینگ آن

این معبد از معروف ترین معابد شانگهای است که در جاده غربی نانجینگ قرار دارد. اگر در تور چین به شانگهای سفر کردید بازدید از این معبد را در برنامه هایتان قرار دهید. تقریبا گرشگری نیست که به این شهر پا گذاشته باشد و زمانی برای بازدید از این معبد در نظر نگیرد. عمر آن نزدیک به 800 سال است و ساخت آن به سلسله سونگ باز می گردد که البته در طی این مدت آسیب های زیادی دیده است. این معبد در سال 1945 به این نام شهرت پیدا کرد، در صورتی که قبل از آن نامی دیگر داشته است. از سال 1983 به عنوان بنایی ملی مورد حمایت دولت قرار گرفت و بازسازی آن از سال 1984 آغاز شد و سرانجام در سال 1990 معبد برای بازدید عموم باز شد. معبد سه سالن اصلی دارد که به مرور زمان بازسازی شدند. در داخل آن نقاشی های قدیمی دیده می شود که تعدادی از آن ها به شدت تخریب یافته و رو به نابودی هستند. یک مجسمه بودای بزرگ نیز در داخل معبد قرار دارد که بزرگترین مجسمه بودا از جنس یشم است. ارتفاع آن به حدود 3.7 متر می رسد و طول آن نیز تقریبا 2.6 متر است. برای انتقال این بودا به داخل معبد بخشی از دیواره معبد خراب شد. سنگ یشم برای چینی ها بسیار با ارزش است و از هزاران سال پیش آن ها از این سنگ برای حکاکی استفاده می کردند. در متون قدیمی از سنگ یشم به عنوان سنگی ارزشمند تر از طلا یاد شده است. سال ها پیش برای نخستین بار تولد بودا طی یک جشن همگانی در این معبد برگزار شد و مردم از شهرها و روستاهای مختلف به این منطقه آمدند و هر کدام صنایع دستی و آذوقه ای به همراه داشتند. جشن سه روز طول کشید و مردم شروع به خرید و فروش کردند و در اطراف معبد بازارچه ای کوچک راه انداختند. امروزه بعد از چندین سال این رسم همچنان حفظ شده و سالانه بازار سنتی در معبد برگزار می شود. برای رسیدن به این معبد می توانید از خط 2 و 7 مترو استفاده کنید و اگر هم بخواهید با اتوبوس بیایید تقریبا چندین خط از جلوی معبد عبور می کنند.

 

معبد لونگ هو آ

این معبد با قدمتی 1700 ساله از قدیمی ترین معابد چین است و با مساحتی بیش از 20 هزار متر مربع بزرگترین معبد شانگهای نیز است. معبد قدمتی طولانی دارد و در نتیجه جنگ های مختلف آسیب های زبادی به خود دیده است. بازسازی معبد بیشتر به زمان پادشاهان سلسله چینگ باز می گردد. حیاط معبد به سبک تقارن بودا ساخته شده و از نظر زیبایی شناسی المان های چینی در آن بسیار دیده می شود؛ هرچه به طبقات بالاتر بروید مساحت کمتر می شود؛ در واقع هر طبقه از طبقه زیرین خود کوچکتر است. این معبد نزد مردم اهمیت زیادی دارد و سالانه برای آغاز سال نو چینی زنگی بزرگ در آن به صدا در می آید. زنگ بزرگ مسی با ارتفاع سه متر و وزنی حدود پنج تن در بالای معبد قرار دارد. این زنگ برای مردم بسیار حائز اهمیت است و برای استقبال از سال جدید نواخته می شود. این مراسم از مهم ترین مراسم و جشن های شانگهای است که جزئی از جاذبه های دیدنی و گردشگری شانگهای شناخته می شود. از دیگر جشن هایی که در این معبد برگزار می شود، جشن شکوفه هلو است. در اواخر بهار زمانی که شکوفه های درخت هلو به بار نشستند جشنی بزرگ در این معبد انجام می شود. مردم زیادی برای برگزاری این جشن به معبد می آیند و معبد بسیار شلوغ می شود. این جشن نمادی از زندگی طولانی و مقاومت در برابر شر و بدی است. برای این که به سمت این معبد بروید می توانید از خط های 11 و 12 مترو استفاده کنید؛ در ایستگاه لونگ هو آ پیاده شوید و سپس باید حدود یک چهارراه پیاده روی کنید. در این مسیر اتوبوس های زیادی عبور می کنند و کافی است به یکی از پایانه های اتوبوس رانی رفته و نام معبد را به راننده بگویید.

 

معبد جید بودا

قسمت غربی شانگهای یکی از معابد دیگر بودا قرار دارد. این معبد قدیمی در سال 1882 ساخته شده و در آن چند مجسمه از بودا قرار دارد که دو مجسمه توسط راهبی از برمه به این منطقه آورده شده است. معبد در طول انقلاب سلسله چینگ تخریب شد اما مجسمه های ارزشمند سالم باقی ماندند. در سال 1928 دوباره در همان مکان قبلی معبد را بنا کردند و مجسمه های بودا را به آن بازگرداندند. این دو مجسمه از آثار ارزشمند و هنری چین به شمار می روند. در واقع از نظر آن ها سنگ یشم سفید به اعتقاداتشان تقدس می دهد و آن ها را زنده نگه می دارد. دو مجسمه بودا یکی در حالت نشسته قرار دارد که گفته می شود بودا را در حالت مراقبه نشان می دهد. ارتفاع این مجسمه  1.9 متر است و اطراف آن را عقیق و زمرد پوشانده است. مجسمه دیگر مربوط به بودایی در حال استراحت است که طول آن نیز حدود 96 سانتی متر است. به غیر از این دو مجسمه یک مجسمه دیگر از بودا خواهید دید که آن نیز حالت خوابیده دارد. این مجسمه به طول 4 متر از سنگاپور به این معبد آورده شده است. این ها تنها زیبایی های معبد نیستند و در داخل آن نقاشی های زیبا و قدیمی وجود دارد که هر بیننده ای را به خود جذب می کند. با این که معبد جید بودا به نسبت دیگر معابد شانگهای قدمت زیادی ندارد اما معماری کلاسیک و قدیمی  به کار رفته در آن، معبد را به بنایی غیر قابل توصیف و زیبا در دنیای مدرن شهر تبدیل کرده است. برای رسیدن ه این معبد تنها می توانید از خط 13 مترو استفاده کنید و در ایستگاه جیانگنینگ پیاده شوید و سپس از خروجی 4 خارج شوید؛ بعد از آن با پنج دقیقه پیاده روی به سمت جنوب به معبد خواهید رسید. پنج خط شماره 19 ، 206 ، 316 ، 328 و 738 از اتوبوس های شهر نیز درست از همین منطقه رد می شوند و ایستگاهی به نام جیانگنینگ دارند.

 

شانگهای معابد دیگری نیز دارد و علاوه بر معابدش زیبایی های این شهر به قدری زیاد هستند که ممکن است در سفری 3 ، 4 روزه نتوانید تمام آن ها را ببینید. فرقی نمی کند شما بودایی باشید یا نه؛ در واقع باید بگویم هر دینی که داشته باشید فارغ از بعد مذهبی معابد می توانید در فضایی آرام و به دور از هیاهو، زیبایی و شکوه چین را ببینید و به غنیمتی از آرامش در دنیای شلوغ شانگهای برسید.

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور