Passport fee

هزینه پاسپورت

5 مرداد 1401

6 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

هزینه پاسپورت در سال 1402؛ مدت زمان صدور پاسپورت

حتما می دانید افرادی که می خواهند به مسافرت خارجی بروند باید اقدام به اخذ پاسپورت نمایند و هزینه پاسپورت اولین چیزی است که در ذهن آن ها نقش می بندد ، اخذ پاسپورت اولین کاری است که باید برای سفر خارجی انجام دهید و بدون گذرنامه اجازه خروج از کشور به شما داده نمی شود.

پاسپورت در حقیقت نوعی شناسنامه ملی می باشد که هویت و ملیت شخص را مشخص می کند و برای ورود به کشورهای دیگر ، پلیس کشور مقصد با استناد بر پاسپورت شخص ، اجازه ورود به خاک سرزمینش را صادر می نماید. با توجه به نزدیک شدن به تعطیلات، اگر قصد دارید به یک سفر خارجی بروید بهتر است از حالا برای تهیه پاسپورت اقدام کنید و کار را به شلوغی های نزدیک عید نیاندازید!

 

گرفتن پاسپورت چه شرایطی را می طلبد ؟

قبل از اخذ گذرنامه باید یکسری شرایط را داشته باشید از جمله این که بالای ۱۸ سال باشید و در صورتی که زیر سن و یا تحت قومیت فردی دیگری هستید باید اجازه ولی خود را برای دریافت پاسپورت داشته باشید ، همچنین افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند باید به سازمان وظیفه عمومی مراجعه نمایند و با کسب اجازه این سازمان می توانند نسبت به گرفتن پاسپورت اقدام کنند .

بانوان متاهل هم باید موافقت نامه کتبی همسرشان را برای دریافت گذرنامه داشته باشند ولی در موارد اضطراری با اجازه دادستان شهر خود می توانند پاسپورتشان را دریافت نمایند ، طبق قانون ایران در صورتی که همسر یا سازمان اجازه ندهند ، فرد نمی تواند از کشور خارج گردد و جالب است بدانید گذرنامه شخص تا زمان رفع مشکل و صدور اجازه ضبط می شود .

 

پاسپورت برای چه کسانی صادر نمی شود ؟

برخی افراد به دلایلی نمی توانند پاسپورت بگیرند و از کشور خارج شوند ، بنا به دلایل کتبی مقامات قضایی کشور این افراد حق خروج از کشور را نخواهند داشت و قادر به اخذ پاسپورت نیستند و به عبارتی ممنوع الخروج هستند ، همچنین افرادی که در خارج از ایران دارای سابقه سو پیشینه هستند نیز نمی توانند پاسپورت بگیرند ، گروه دیگری که قادر به اخذ گذرنامه نیستند ، افرادی هستند که به صورت قطعی بدهی مالیاتی دارند و نمی توانند از کشور خارج شوند .

 

انواع پاسپورت در ایران

یکی از انواع پاسپورت ایرانی ، گذرنامه عادی یا توریستی است که با هدف تحصیل ، تجارت و گردشگری برای شهروندان ایرانی صادر می گردد و افراد با این پاسپورت می توانند به راحتی از کشور خارج شوند ، یکی دیگر از انواع پاسپورت ایرانی ، گذرنامه دیپلماتیک است و برای سیاستمداران ایرانی صادر می شود ، این پاسپورت به دلیل آن است که در برخی مواقع سیاست های صدور گذرنامه در مورد دیپلمات ها و افراد دارای مقام با دیگر افراد تفاوت دارد ، گذرنامه خدمت یکی دیگر از انواع گذرنامه است که برای کارمندان دولت و با هدف اعزام به سفرهای کاری و دولتی صادر می شود و قوانین صدور آن به مانند پاسپورت دیپلمات است .

 

مراحل دریافت پاسپورت

در سال های اخیر ایرانی ها باید برای دریافت گذرنامه از طریق دفاتر پلیس +۱۰ اقدام نمایند ، در این مراکز هر فرد باید مبلغ ۱۰۰۰ تومان برای فرم و شناسه پاسپورت بپردازد ، بعد از این مرحله از طریق دستگاه کارت خوانی که در مرکز موجود است باید مبلغ ۳۷۵۰ تومان در وجه شهرداری و ۷۵۰۰۰ تومان در وجه نیروی انتظامی بپردازد و در نهایت بعد از تکمیل مدارک و فرم های مربوطه ، گذرنامه صادر می شود و بعد از چند روز از طریق پست آن را دریافت خواهد کرد .

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت 

اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه یا تاییدیه ثبت احوال و همچنین اصل آخرین گذرنامه

یک قطعه عکس ۶*۴ جدید و رنگی به صورت تمام رخ ، آقایان باید عکس بدون کلاه و عینک و زیور آلات و همچنین بدون آرایش مو ارائه دهند و رنگ لباس ها با پس زمینه نباید یکی باشد و بانوان نیز باید حجاب کامل را رعایت کنند و بدون آرایش و زیورآلات و با روسری یا مقنعه تیره و ساده عکس بگیرند .

برای افراد بالای 15 سال ، گواهی اشتغال به تحصیل و دفترچه بیمه الزامی است و این افراد باید به همراه شناسنامه عکس دار در محل حضور داشته باشند .

جهت دریافت گذرنامه برای افراد زیر ۶ سال باید خود فرد در محل حاضر شود و یک قطعه عکس از کودک از طرف ولی کودک نیز باید ارائه گردد .

نظامیانی که شاغل هستند باید حتما نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند .

بانوانی که همسر متوفی هستند ، باید اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده را ارائه دهند .

توجه داشته باشید آقایان برای دریافت گذرنامه باید اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت و یا موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی را ارائه دهند ، لازم به ذکر است آقایان بالای ۵۰ سال نیازی به ارائه کارت پایان خدمت ندارند .

 

توجه

در صورتی که ساکن تهران هستید و قصد تعویض پاسپورت خود را دارید ، می توانید به اداره گذرنامه واحد غرب تهران به آدرس یافت آباد ، بلوار معلم ، نرسیده به چهارراه قهوه خانه مراجعه نمایید .

 

هزینه اخذ پاسپورت در سال 1402 چقدر است ؟

هزینه پاسپورت هم به مانند دیگر هزینه ها افزایش زیادی داشته و در حال حاضر طبق اطلاعیه موجود در درگاه خدمات الکترونیک انتظامی مبلغ ۳۷,۵۰۰ ریال + ۳,۰۰۰,۰۰۰ ریال بابت تعویض عادی گذرنامه و ۴۲۸,۶۱۲ ریال ( با احتساب هزینه پستی ) برای گذرنامه‌های مفقودی از طریق دستگاه‌ های کارت‌ خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شود. برای انتخاب یک مقصد مناسب و همچنین اطلاع از جزئیات سفر به آن کشور، می توانید از این فهرست استفاده کنید: تور استانبول ، تور آنتالیا ، تور دبی ، تور تایلند ، تور مالزی ، تور گرجستان

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور