Hondurabi Kish Island

جزیره هندورابی کیش

28 خرداد 1401

10 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

هندورابی یکی از جاذبه های گردشگری بسیار شگفت انگیز کیش می باشد. این جزیره وسعت کمی دارد اما وسعت زیبایی هایش حد ندارد و دارای چندین جاذبه تاریخی فوق العاده است. در سال های اخیر سرمایه گذاری های عالی در جهت توسعه گردشگری در این جزیره انجام شده که باعث شده گردشگران و مسافران زیادی از سراسر ایران راهی تور کیش شوند. اگر بخواهیم به روایت جالبی که از گذشته های دور درباره این جزیره بر سر زبان ها افتاده بگوییم این است که اهالی اینجا می ‌گویند هند و رابی زوج عاشقی بودند که به این جزیره پناه می ‌آورند تا به دور از دغدغه ‌ها و تنش ‌ها با یکدیگر زندگی کنند و این‌ که این داستان افسانه است یا واقعیت، کسی چیزی نمیداند ؛ بر اساس مدارک به دست آمده قدیمی‌ ترین نام این جزیره ” ابرون ” بوده و بعد از آن هلندی ‌ها نام این جزیره را ” هورن ” گذاشتند و ما امروزه با نام هندورابی آن را می شناسیم و در ادامه قصد داریم بیشتر با این جزیره رویایی شما را آشنا کنیم.

 

جزیره هندورابی برای آن‎ دسته از افراد که عاشق سفرهای هیجان انگیز و طبیعت‎ گردی هستند بسیار مقصد مناسبی برای تفریح کردن است و همیشه بازدید از مناطق بکر آن جذابیت زیادی برای مسافران داشته است.

معرفی جزیره هندورابی در کیش

جزیره هندورابی برای آن‎ دسته از افراد که عاشق سفرهای هیجان انگیز و طبیعت‎ گردی هستند بسیار مقصد مناسبی برای تفریح کردن است؛ همیشه بازدید از مناطق بکر آن جذابیت زیادی برای مسافران داشته است. جالبه بدونید در سال‎ های اخیر تعداد اینگونه افراد که علاقه مندند به ‎جای سفرهای لوکس و لاکچری جاذبه ‎های بکر و دست نخورده چه در داخل و چه در خارج از کشور را ببینند؛ بسیار بیشتر از قبل شده و با این توصیفات از آنجایی که جزایر اطراف کیش و خلیج فارس اکثرا ویژگی بکر بودن و منحصر به فرد بودن را دارند ؛ جزو گزینه های سفر بسیاری از افراد در سال‎ های اخیر قرار گرفته ‎اند که قطعا سفر با تور کیش ارزش دیدن دارند.

 

جزیره هندورابی جزیره کوچکی در خلیج فارس است که از توابع کیش به حساب می آید و این جزیره به دلیل زیبایی های طبیعی و بکری که دارد به یکی از جاذبه های گردشگری کشورمان ایران بدل شده و همچنین جالبه بدونید که توسعه اقتصادی و تجاری خاصی در این جزیره کوچک اتفاق نیفتاده است و تنها حدود 150 نفر در این جزیره سکونت دارند اما جذابیت های بیشماری باعث محبوبیت آن شده است. هندورابی ساختاری بسیار قدیمی و سنتی دارد و خانه های آن هم همچنان از گل و سنگ هستند، همین بافت قدیمی و یک سری از بناهای تاریخی دیگرش باعث شده تا این جزیره به یک مکان جالب برای گردشگران به عنوان جاذبه گردشگری کیش نامبرده شود و با توجه به اینکه توسعه اقتصادی و فعالیت صنعتی در هندورابی وجود نداشته به همین منظور ساکنان معدودی هم که در این جزیره هستند که از طریق صید ماهی امرار معاش می کنند. موقعیت جغرافیایی جزیره هم به این صورته که این منطقه زیبا درست در 23 کیلومتری جزیره کیش، بین جزایر کیش و لاوان جزیره همواری وجود دارد به نام ” هندورابی ” که شما عزیزان از طریق اسکله کیش، این امکان را دارید که با قایق‌ های چارتر و یا شناورهای بزرگی که حدود 350 نفر ظرفیت دارند، به سمت این جزیره رفت و آمد کنید. این راه حدود یک ساعت و نیم راه است که اکثر مسافران جزیره هندورابی با اجاره خانه محلی در کیش اقامت کرده و یک صبح تا شب را به هندورابی می ‌روند تا جاذبه های آن را ببینند. از ویژگی های این جزیره زیبا می توان به مسطح بودن آن اشاره نمود و اینکه بلند‎ترین نقطه هندورابی بیشتر از 45 متر ارتفاع ندارد و در این جزیره تقریبا هیچ ارتفاعی را تداعی نمی کند و یکی دیگر از ویژگی ‎های هندورابی که این جزیره را برای بازدید کنندگان تور کیش جذاب می‎ کند؛ وجود جاذبه ‎های تاریخی در کنار زیبایی‎ های طبیعی آن است.

 

مناطق دیدنی جزیره هندورابی

جاذبه ها و مناطق دیدنی هندورابی را می توان به دو دسته جاذبه های تاریخی و زیبایی های طبیعی هندورابی تقسیم بندی نمود و از جمله مهم ترین مکان های دیدنی تاریخی در جزیره هندورابی می توان موارد زیر را نام برد:

 

 • روستای هندورابی

 در جزیره هندورابی دقیقا یک روستا به همین نام وجود دارد که در این روستا خانه ‎هایی که از مرجان و سنگ و گچ ساخته شده اند؛ به وفور دیده می شود. یک مغازه کوچک به ‎عنوان سوپر مارکت در این روستا وجود دارد که علاقه مندانی هم که خارج از روستا کمپ زده اند؛ اگر نیاز به خرید مواد غذایی داشته باشند به این مغازه بروند. یک نکته درباره مردم روستا این بوده که آنها به زبان عربی با یکدیگر صحبت می کنند ولی اگر شما به زبان عربی مسلط نیستید؛ حتما می توانید در روستا کسانی که متوجه زبان فارسی می شود را پیدا کنید تا کمکتان کند و در آخر در نزدیکی این روستا از دو روستای الدورات و الصراه که در قدیم پایگاه پرتغالی ‎ها در جنوب ایران بوده نیز حتما دیدن کنید که خالی از لطف نیست.

 

 • سواحل هندورابی 

دومین جاذبه مهم این جزیره بی شک سواحل بکر و زیبای آن می باشد؛ این سواحل بکر و آرامش بخش مکان بسیار عالی برای بازی های ساحلی و شنا و تفریحات آبی شماست. شن های نرم، صخره‎ های عجیب و آب های زلال سبز رنگ از ویژگی های این سواحل می باشد که شما را مبهوت خود می کند. همچنین سواحل هندورابی یک مکان بسیار ایده آل برای عکاسی و ثبت خاطرات می باشد. اگر اواسط اسفند به هندورابی سفر کنید؛ می توانید شاهد تخم گذاری لاک پشت ها و بیرون آمدنشان باشید و کلی لذت ببرید و این منظره زیبایی سفرتان را قطعا دو چندان خواهد کرد.

 

 • قبرستان و مسجد جزیره هندورابی

یک قبرستان قدیمی در کنار روستاهای ” الدورات و الصراه ” وجود دارد هست که ایرانی ها و پرتغالی ها در آن به خاک سپرده شده اند. جالب است بدانید که قبرها جنسیت افراد را نشان می ‎دهند ” قبر مردها یک سنگ و قبر زن دو سنگ دارد ” اما هیچ نام و نشانی از افرادی که در این قبرها به خاک سپرده شده اند؛ دیده نمی شود. در ادامه مسجد هندورابی نیز یک مسجد زیبای کوچک و زیباست که تنها گنجایش خود اهل جزیره را در خود دارد و این مسجد با خاک و سیمان بنا نهاده شده و بافت سنتی دارد و از دیگر جاذبه های این جزیره می توان به : 

 

 • ساختار خانه ها که نشان دهنده سبک زندگی بومی های جزایر ایران می باشد.
 • خرابه‌های قریه ” الدورات “
 • دژهای نظامی پرتغالی‌ها مربوط به دوره صفویه
 • آب انبار
 • درخت سبز یا انجیر معابد هندرابی
 • قبرستان قدیمی جزیره
 • غارهای بوجود آمده در طول سالیان دراز به وسیله آب دریا و … اشاره نمود.

نکات مهمی که درباره هندورابی باید بدانید

1- در بیشتر مواقع این جزیره به عنوان منطقه ‌ای خالی از سکنه به همگان معرفی می‌ شود، اما در حقیقت این‌ طور نیست! چرا که حدود 200 نفر در آن سکونت دارند که اغلب ماهیگیر و از قبایل عرب هستند. برخی امکانات مانند مدرسه، پاسگاه پلیس و درمانگاه نیز در آن وجود دارد. ضمنا در قسمتی از جزیره هتل ‌های چادری برای گردشگران و مسافران تور کیش فراهم شده است و اینکه بندر هندورابی و فرودگاه آن نیز در سال 1396 افتتاح گردیده است.

 

2- هندورابی جزیره کم ارتفاع و کوچکی می باشد که می ‌توان گفت پرنده ای در آن پر نمی ‌زند. ارتفاع بلندترین نقطه این جزیره حدود 43 متر بوده و برخلاف جزایر کیش و هنگام که پوشیده از صخره‌ های بلند هستند، در جزیره هندورابی فقط در قسمت غربی چند صخره کم ارتفاع به چشمتان خواهد خورد.

 

3- شمال جزیره هندورابی کم عمق ‌تر از دیگر نقاط آن می باشد و تنها 5 متر عمق داشته و برای شنا کردن و غواصی ساحل شمالی مناسب ‌تر بوده و در ادامه اگر علاقه دارید ستاره ماهی را از نزدیک مشاهده کنید باید به سواحل شرقی آن بروید.

 

4- تفریحات شگفت انگیز موجود در جزیره عبارتند از : موتورسواری با موتورهای چهار چرخ دور جزیره، جت اسکی، سافاری، غواصی و بنانا سواری که هر کدام جذابیت های منحصر به فرد خودشان را دارند.

 

5- یکی از زیبایی ‌های این جزیره مربوط به تنوع گونه ‌های جانوری ‌اش میباشد.  تنوع موجودات آبزی در اینجا بسیار زیاد است و در میان آن ‌ها مرجان ‌ها، جراح ماهی، طوطی ماهی، یونیک، پیکاسو، تن ماهی دم زرد و ملوان و … به وفور قابل دیدن هستند. همچنین لاکپشت‌ ها نیز از نیمه اسفند تا نیمه خرداد در جزیره تخم‌ گذاری می ‌کنند که از دیدنی ترین جاذبه های جزیره است و بدین ‌گونه یکی از خارق ‌العاده ‌ترین صحنه‌های طبیعت خلق می ‌شود که مبهوت این منظره خواهید شد.

 

6- در جوار کلوپ دریایی یک رستوران بزرگ وجود دارد که انواع ماهی و میگو را طبخ می‌ کند. این را هم بدانید که در جزیره هندورابی فقط یک سوپر مارکت هست، اگر تمایل به خوراکی‌ های متنوع و بیشتری را دارید، قبل از آمدن به هندورابی آن‌ ها را خریداری کنید. همچنین به دلیل اینکه آب جزیره از چاه و آب انبارها تهیه می ‌شود، بهتر است آب خوراکی به همراه خود داشته باشید.

 

بهترین زمان سفر به هندورابی

بهترین فصل سفر به جزیره هندورابی را می توان آذر تا فروردین ماه نامید. چرا که در دیگر مواقع سال هوا شرجی می ‌باشد و دمای هوا نیز بسیار بالا بوده و شاید برایتان کمی سخت باشد سفر در این ایام. با این وجود تورهای یک روزه از جزیره کیش به جزیره هندورابی همیشه برقرار است و همچنین در فصل پاییز و زمستان مسافران بسیار زیادی راهی جزیره کیش می ‌شوند و بعد از اجاره آپارتمان در کیش، به بازدید از جزایر اطراف کیش و مناطق دیدنی میروند. جزیره بی نظیر هندورابی یکی از بکرترین و آرامش بخش ترین مناطق گردشگری بوده که برای افرادی که علاقه مندند وقتی از چادر خود بیرون می ‌آیند تا چشمهایشان کار می‌ کند آبی بی ‌کران دریا را ببینند و فقط صدای دریا و پرندگان دریایی را بشنوند، جزیره هندورابی بهترین مکان به دست آوردن این آرامش و سکون است.

نظرات

 • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
 • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
 • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور