Dubai, the bride of the Persian Gulf

دبی عروس خلیج فارس

31 خرداد 1401

11 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

دبی عروس خلیج فارس، بزرگ ترین شهر امارات متحده عربی یکی از مدرن ترین شهرهای جهان است. این شهر پر هیاهو در جنوب کشور عزیزمان، ایران قرار دارد و یک مجموعه زیبا از بهترین و مهیج ترین جاذبه های گردشگری خاورمیانه را در دل خود جا داده  است. البته زیبایی دبی نه تنها مردم منطقه بلکه به گوش جهانیان نیز رسیده است و بسیاری از گردشگران ثروتمند خارجی برای سفری لوکس و خاص تور دبی را انتخاب می کنند. همانطور که می دانید ایرانی ها نیز هر ساله عازم این شهر عربی زیبا در حاشیه خلیج فارس می شوند. دبی آب و هوای گرمی دارد سفر در تابستان می تواند بسیار آزاردهنده باشد. برعکس فصل زمستان و اوایل بهار هوا گرمای مطبوع و ملایمی دارد. . بد نیست بدانید در ابتدای امر دبی فقط  یک منطقه بسیار کوچک بوده که با کشف منابع نفتی در اطراف آن در سال 1966 این شهر از لحاظ اقتصادی پیشرفت چشمگیری پیدا کرد و امروزه در فرودگاه بین المللی دبی ، تمامی پروازها از شهرهای مهم دنیا و سایر کشورها بصورت مستقیم انجام می پذیرد و اینکه با وجود منابع نفتی زیادی که در اطراف دبی قرار دارند ، تنها و تنها  6 درصد از درآمد این شهر مدرن از صادرات نفت خام است پس بنابراین اقتصاد دبی قطعا به منابع نفتی متکی نیست و گردشگری سهم بزرگی از درآمدزایی این شهر را بر عهده دارد و از دیگر منابع درآمد زایی می توان به ساخت و ساز ساختمان های تجاری اشاره کرد ، همچنین هتل های دبی هر ساله پذیرای بیش از یک میلیون مسافر هستند و بیشترین تعداد توریست را در روز های اول سال نو میلادی در این شهر می بینیم. این آژانس نیز یکی از مجری های مستقیم برگزاری سفرهای خارجی می باشد که با پکیج های مختلف ، هتل های متنوع و پروازهای ایرانی و خارجی میتواند بهترین راهنمای شما برای سفر به شهر دبی باشد.

این شهر زیبا  اماکن تفریحی و دیدنی بسیاری دارد که هر کدام جذابیت منحصربفرد خود را دارا هستند به همین دلیل است که صنعت نسبتا نوپای گردشگری بهترین و موثرترین منبع درآمدزایی در این شهر به شمار می رود و هر ساله افراد علاقه مند و مسافر زیادی از ایران و سایر نقاط دیگر برای بازدید از مکان های دیدنی زیبا و باشکوه به این شهر رویایی سفر می کنند و بدانید که اقامت یک هفته ای در برج های بلند و بسیار زیبا با امکانات کامل رفاهی ممکن است آرزوی هر فردی باشد و می دانیم که مناظر ساحلی این شهر، بسیار چشم نواز و بی بدیل هستند و  آب و هوای گرم دبی نه تنها از جذابیت این منطقه کم نکرده بلکه  بر زیبایی سواحل این شهر نیز افزوده است. در رستوران های دبی می توانید انواع غذاهای لذیذ مانند غذاهای دریایی ، عربی ، اروپایی و انواع خوراک میل کنید.

 

با وجود منابع نفتی زیادی که در اطراف دبی قرار دارند ، تنها و تنها شش درصد از درآمد این شهر مدرن از صادرات نفت خام است.

نقشه دبی

 

تاریخچه شهر دبی

کمتر از دو قرن پیش دبی یکی از دهکده های توابع مشایخ ابوظبی بود که با سکنی گزیدن هشتصد نفر از قبیله بنی یاس به رهبری خانواده مکتوم در دهانه خور در سال 1833 ، شهر دبی به سرعت تبدیل به مرکز ماهی گیری ، صید مروارید و تجارت دریایی شد ، با آغاز قرن بیستم به بندری موفق تبدیل شد و در اواسط قرن بیستم جمعیت دبی در حدود بیست هزار نفر بود که یک چهارم آن را مردم مهاجر تشکیل می دادند و با پیدایش و جمع شدن گل و لای در خور در دهه 1950 که نتیجه اش افزایش تعداد کشتی ها بود که از آن استفاده می کردند ، حاکم  وقت دبی ، مرحوم دبی شیخ راشد بن سعید آل مکتوم ، را به فکر  لایروبی این مسیر آبی  واداشت و با اینکه در ابتدا این تصمیم بسیارجاه طلبانه ، پرهزینه و در ظاهر غیرعملی بود ، ولی موجب افزایش حجم حمل و نقل به این شهر و نهایتا تقویت موقعیت دبی به عنوان قطبی برای صادرات مجدد و تجارت بیشتر شد .

با کشف نفت در دبی ، درآمدهای نفتی برای توسعه زیر ساخت دبی مورد استفاده قرار گرفت و مدارس ، بیمارستان ها ، جاده ها ، یک شبکه مخابراتی پیشرفته و موارد بسیار دیگری ساخته شدند و با سرعت برابر سرعت نور به رشد خود ادامه می داد و بزرگترین بندر  دنیا در جبل علی ساخته شده و به دنبال آن یک منطقه آزاد در اطراف این بندر بنا نهاده شد و پس از مدتی دلایل پیشرفت تصاعدی شهر مدرن دبی بر جهانیان آشکار شد و مواردی از قبیل رهبری رویایی ، زیرساخت باکیفیت ، محیط مهاجر دوستانه ، صفر درصد مالیات بر درآمد شخصی و شرکت ها و عوارض کم واردات از جمله این پیشرفت سریع بودند بدین ترتیب به سرعت به یک قطب توریستی و تجاری در منطقه خاورمیانه تبدل شد که امروزه از مصر تا شبه قاره هند و از آفریقای جنوبی تا جاییکه آن را کشورهای مشترک المنافع می نامند گسترده شده است .

امارات متحد عربی ، به ریاست جمهوری مرحوم شیخ زاید بن سلطان آل نهیان ، تبدیل به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا با سرانه تولید ناخالص داخلی سالانه بیش از هفده هزار دلار شد که در سال‌های پایانی دهه 2000 میلادی به خاطر بحران های مالی گسترده در جهان ، ساخت و ساز املاک نیز با مشکل مواجه شد و  به مدت سه سال با رکود بدی روبرو بود ولی علیرغم تمام مشکلات توانست با یک برنامه تدریجی سازماندهی شده و مداوم ، خود را بهبود بخشد و بدین ترتیب است که در این روزها  این شهر را به عنوان یک شهر جهانی و بازرگانی موفق و مهم در منطقه می شناسند . 

 

زبان و مذهب مردم در دبی

زبان رسمی مردم دبی عربی است  و بصورت معمول مکالمات روزمره به این زبان انجام می شود اما به دلیل وجود توریست و مهاجرین زبان انگلیسی نیز بسیار رواج دارد و همچنین به خاطر مهاجرت زیاد به این شهر از کشورهای آسیایی ، زبانهای هندی ، فارسی ، بنگالی و چینی هم در میان مردمان مورد استفاده است و مورد بعدی اینکه دین رسمی کشور امارات متحده عربی اسلام است و همچنین اقلیت های هندو ، بهائی ، مسیحی و بودایی در این شهر زندگی می کنند .

 

موقعیت جغرافیایی و جمعیت شهر دبی

دبی یکی از شهرهای امارات متحد عربی و به عبارتی مهمترین شهر این کشور می باشد که در سواحل خلیج فارس  قرار گرفته است و شهرهای  ابوظبی از جنوب ، شارجه از شمال و عمان از جنوب شرقی  با این شهر هم مرز می باشند ، همانطور که اشاره شد این شهر در جنوب  کشور ایران واقع شده و بزرگترین شهر امارات متحده عربی به شمار می رود و مساحت این شهر 4114 کیلومتر مربع بوده و دقیقا در صحرای عرب قرار دارد که به سمت رشته کوه های حجر غربی در کنار مرز دبی با عمان و حتا واقع شده است ، راه دارد و در ضمن هیچ رودخانه یا آبادی طبیعی نخواهید دید چرا که آنجا بیابانی بیش نبوده ولی یک خلیج طبیعی کوچک به نام خور دبی دارد و به اندازه ای عمیق هست که کشتی های بزرگ بتوانند از آن عبور کنند که خور دبی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و باعث تقسیم  این شهر به دو قسمت دیرا و بر دبی شده است .

قسمت دیره بوسیله شهر امیر نشین شارجه در شرق و شهر اَل عویر در جنوب  محاصره شده و فرودگاه بین المللی دبی هم در جنوب این قسمت قرار دارد ، در صورتیکه  پالم دیرا در قسمت شمالی دیرا و خلیج فارس واقع شده است و به همین ترتیب  بندر راشید ، جبل علی ، برج العرب ، پالم جمیرا و مناطق تجاری مانند بیزینس بی در غرب خور یعنی بر دبی قرار دارند و جاده شیخ زاید نیز با  آن آسمان خراش های روح نوازش در این قسمت از شهر است ، بر دبی در واقع  قسمت جدید دبی بوده و از چون مسئولین حکومتی در نظر دارند که آن را به شهری  بسیار مدرن بدل کنند ، بسیار سریع در حال پیشرفت است . 

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم دبی

فرهنگ و آداب و رسوم مردم دبی ریشه بسیار محکمی در سنت اسلامی اعراب دارد و همانطور که می دانید اسلام چیزی بیش از یک سنت است و این شیوه زندگی است که کلیه امور زندگی دنیوی از پوشیدن گرفته تا خوردن و آشامیدن را هدایت می کند، بنابراین ، فرهنگ و میراث امارات متحده رابطه ی تنگاتنگی با مذهب آن دارد با این حال امارات متحده عربی در کنار فرهنگ اسلامی و رسمی کشور خوش آمدگویی را پیشه کرده و توریست ها درتمامی موارد آزاد گذاشته است ، برای مثال  سرو الکل در هتل ها و کلاب های شبانه ، پوشیدن لباس بصورت  آزادانه و موارد مشابه دیگر، همچنین زنان با  تبعیض کمتری مواجه هستند و مردم بسیار مودب و مهمان نواز هستندد و گردشگران رفتار گرم  و دوستانه اماراتی ها روبرو می شوند و می توان دید که ملیت های مختلف بدون داشتن مشکل با یکدیگر در کنار هم زندگی و کار می کنند. 

لازم به ذکر است که در امارات متحده چند همسری قانونی است و اعمال می شود زیرا اسلام به مردان اجازه داشتن  همزمان چهار همسر را داده است و با وجود رشد سریع اقتصادی امارات در طول سی سال گذشته ، رهبران این کشور اشتیاق زیادی به ترویج اتفاقات فرهنگی و ورزشی که بیانگر سنت های آن هاست  نشان می دهند ، برای مقال می توان به  شکار با شاهین ، مسابقه شتر سواری اشاره کرد و یا  نهج سواری فرهنگ عربی در شعر رقص، ترانه ها و هنرهای سنتی تحسین شده و مراسم جشن و عروسی ها سور رویدادهایی رنگارنگ از موسیقی و ضیافت هستند.

 

واحد پول در دبی

واحد پولی در امارات متحده عربی و بالطبع آن شهر مدرن دبی درهم می باشد که با علامت اختصاری  AED مشخص می شود و به طور معمول اسکناس‌ ها ی 5، 10 ،20 ،50 ، 100 ،500 و همچنین 1000 درهمی موجود هستند .

 

آب و هوای شهر دبی

دبی ، شهر کویری و بسیار گرم و خشک است که میانگین دمای هوای آن در حدود 40 درجه سانتی گراد می باشد و این شهر در زمستان نیز گرم است به طوریکه سردترین شب زمستان  24 درجه سانتی گراد  است ، پس اگر قصد دارید به این شهر گرم سفر کنید حتما برای بهار یا زمستان برنامه ریزی نمایید ، البته اگه عاشق گرما باشید در تمام فصول سال دلچسب خواهد بود ولی در تابستان به دلیل وجود رطوبت بیش از اندازه درهوا زمان مناسبی برای سفر به این شهر نیست .

سوالات متداول دبی عروس خلیج فارس

1- چرا به دبی عروس خلیج فارس می گویند؟

در محدوده خلیج فارس، شهرهای زیبایی وجود دارد اما دبی بدون شک جذاب ترین آن ها است. دولتمردان این شهر تمام تلاش شان را می کنند تا بهترین هتل ها، بهترین ساختمان ها، بهترین پارک ها و امکانات رفاهی و … را در این شهر جهت استفاده مسافران در تور دبی را فراهم کنند. برای سفر به دبی و بازدید از جذابیت های این شهر کارشناسان سلام پرواز به شماره  02122221500 آماده هرگونه اطلاع رسانی و مشاوره هستند.

2- دین و زبان رایج در دبی چیست؟

دین رسمی کشور امارات اسلام و زبان رسمی عربی است. با این حال، مهاجران زیادی در دبی زندگی می کنند و به همین دلیل زبان های انگلیسی، هندی، بنگالی، چینی و فارسی هم رواج دارد. اقلیت های مذهبی مسیحی، بودایی، هندو،  و … نیز در دبی دیده می شوند. اگرچه سیاست مدارا ، تساهل و تسامح در امارات وجود دارد لکن احترام به قوانین و آداب و رسوم محلی لازمه یک سفر آرام و بی دغدغه به دبی است.

3- فرهنگ و آداب و رسوم مردم دبی چگونه است؟

فرهنگ این شهر ریشه در سنت های کهن عربی دارد. با این حال، قوانین آزادانه تر هستند و زنان دچار تبعیض کمتری می شوند. حجاب اجباری نیست و کلاب های شبانه هم فعالند اما محدودیت هایی هم در مکان های عمومی وجود دارد. 

4- واحد پول رایج در دبی چیست؟

واحد پول امارات و دبی درهم است که در حال حاضر ارزشی برابر حدودا 7500 تومان دارد. البته در این شهر و به ویژه در مناطق توریستی، خرید و فروش ها را با دلار هم می توان انجام داد. 

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور