Antalya, the jewel of the Mediterranean

آنتالیا نگین مدیترانه

22 خرداد 1401

9 دقیقه زمان مطالعه

بدون دیدگاه

آنتالیا نگین مدیترانه، پنجمین شهر معروف کشور ترکیه و در منطقه جنوب غربی آن واقع شده که از شرق به شهر سریک، از غرب به شهر کورکوتلی و جنوب آن به دریای مدیترانه می رسد. و این شهر از شروع قرن 21 میلادی تا کنون در حال سرمایه گذاری و بهبود صنعت توریسم خود و ارتقا سطح کیفی آن بوده که بسیار هم در این امر موفق بوده است. از جمله این سرمایه گذاری ها، ساخت و تجهیز هتل های لوکس و متنوع، پارک های آبی و غیر آبی، ساحل های زیبا و همچنین مراکز خرید هستند. در کنار آن منطقه توریستی لارا که از جاذبه های گردشگری شهر آنتالیا به شمار می رود به منظور میزبانی از توریست ها ساخته و آماده شده که برای راحتی و آسایش مسافران هتل های بسیار شیک و همچنین تفریحات مفرح بسیاری در این نقطه بنا شده است. بدین ترتیب تور آنتالیا که جزو برترین های تورهای توریستی جهان قرار می گیرند. همانند دیگر شهرهای توریستی ترکیه، این شهر نیز از این موضوع مستثنی نیست و درآمد اصلی مردم بیشتر از طریق ورود همین توریست ها و گردشگران است البته در این منطقه، کشاورزی هم بسیار رونق دارد و از محصولات کشاورزی آن می توان به مرکبات، پنبه، زیتون، انواع میوه و سبزیجات اشاره کرد، شایان ذکر است که صنعت کشتی سازی آنتالیا نیز بسیار ارتقا پیدا کرده و بدون شک در سال های آینده مانند صنعت گردشگری اش به بهترین مراکز کشتی سازی در ترکیه و همچنین آسیا تبدیل می گردد.

اگر جز ان دسته از گردشگران هستید که برای تعطیلات سال جدید آنتالیا را انتخاب می کنید باید اطلاعاتی مختصر در این زمینه داشته باشید. با وجود این که آنتالیا جاذبه های دیدنی و تاریخی زیبایی دارد و مراکز تفریحی و رفاهی آن کم نیستند اما غالبا گفته می شود ایت سفر بیشتر برای افرادی خوب است که می خواهند استراحت کنند و زمان بیشتری را در هتل بگذرانند. 

 

آنتالیا ، پنجمین شهر معروف کشور ترکیه ، یکی از برترین های جهان در صنعت توریسم و پایتخت سیاحتی و جهانگردی ترکیه به شمار می آید.

نقشه آنتالیا

 

تاریخچه آنتالیا

در تاریخچه آنتالیا اینطور آمده است که می گویند : توسط آتالوس دوم حدود 150 سال پیش از میلاد مسیح بنا شد و اسم خودش یعنی آتالیا ( آدالیا ) را بر روی آن شهر گذاشت و قدمت این شهر بر اساس مدارک و شواهد کشف شده در سال 2008 به سه قرن قبل از میلاد برمی گردد ؛ ضمنا پس از افتادن به دست امپراتوری روم به یک شهر رومی بدل گشت که بعد از آن که امپراتوری روم به دو قسمت تقسیم شد ، آنتالیا در بخش روم شرقی یا همان بیزانس قرار گرفت و در سال 1207 توسط  سلجوقیان و پس از آن در سال 1391 امپراتوری عثمانی به تصرف درآمد، بعد از تجزیه عثمانی و اشغال توسط ایتالیایی ها ، بالاخره در سال 1921 ، توسط نیروی نظامی زیر نظر آتاتورک ، آزاد شد و به این ترتیب بود که  تبدیل به بخشی از جمهوری ترکیه گشت .

زبان و مذهب ساکنین آنتالیا

مانند شهرهای دیگر ترکیه ، ترکی استانبولی زبان رسمی این شهر می باشد ولی اگر عازم این شهر شده اید ، نیازی به دانستن ترکی نیست و تنها  انگلیسی کفایت می کند زیرا اغلب ساکنین این جا به زبان انگلیسی مسلط هستند و به هیچ عنوان در سفر به آنتالیا نمی تواند برای شما مسافران مشکلی ایجاد شود پس با خیالی آسوده به این شهر زیبا و خاطره انگیز سفر کنید و در ضمن قبل از پیوستن ترک های آسیای مرکزی به اسلام ، مسیحیت دین رسمی ترکیه بود ولی با رسمی شدن اسلام توسط عثمانی در سال 1924 میلادی ، در حال حاضر مانند شهرهای دیگر ترکیه دین رسمی مردم در آنتالیا نیز اسلام است که اکثریت آن ها اهل سنت هستند .

موقعیت جغرافیایی و جمعیت شهر آنتالیا

شهر آنتالیا واقع در استان آنتالیا و مرکز این استان است و موقعیت مکانی آن شمال خلیج آنتالیا و جنوب غرب ترکیه می باشد و بزرگترین شهر کشور در سواحل دریای مدیترانه محسوب می گردد که  با رشته کوههای تاروس احاطه شده  و در دره ی ساحلی قرار دارد و مساحت این شهر حدود 1417 کیلومتر مربع و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا  35 متر است که در شمال  با بوردور ،  درشرق با شهر سریک ، در غرب  با شهر کورکوتلی و  در جنوب غرب با شهر کمر همسایه  است و در شمال دریای مدیترانه قرار گرفته است و جمعیت آن نسبت به چهل سال پیش ده برابر افزایش پیدا کرده و بر طبق  آخرین آمار سال 2013 ، به  یک میلیون بیست و هفت هزار و پانصد و پنجاه یک نفر رسیده است و این بر خلاف شهرهای دیگر ترکیه است که در سالهای اخیر رشد منفی جمعیت را شاهد بوده اند که تنها دلیل موثر افزایش جمعیت ، پیشرفت اقتصادی این شهر ساحلی و زیبا است. 

 

فرهنگ و آداب و رسوم خاص در آنتالیا

با وجود تمامی  سازه های مدرن و مراکز خرید  پر زرق و برق ، آنتالیا آکنده  از رسم و رسوم و آداب و سنت هایی است که در موزه های  آن به دید عموم می رسد و در اینجا به پند سنت دیرینه این شهر تاریخی می پردازیم : دورانی بود که زنان آنتالیا پوشش خاصی داشتند ولی امروزه دیگر آزادی وجود دارد و هر شخصی با  پوشش دلخواه خود ولی با احترام به عرف در جامعه حضور پیدا می کند ، همچنین مصرف مشروبات الکلی آزاد ولی  برخلاف  آداب و سنت های ترک هاست ؛ بعد از خرید  گاهی فروشنده  شما را دعوت به یک چای دبش ترکی در فنجان کمر باریک می کند که اگر دعوت آن ها را رد کنید بسیار ناراحت می شود ، پس با خیال آرام خرید هایتان در کنج مغازه قرار دهید و از چای خود لذت ببرید و اگر از کار خسته شده اید و یک هفته فقط می خواهید مطلقا استراحت کنید ، آنتالیا تنها محل برای این کار است چون دیگر نیازی به آشپزی ، گردگیری ، صبح زود بیدار شدن و خیلی از کا های روزمره نیست در آنجا فقط از زندگی لذت می برید و بس فقط مراقب باشید که ممکن است در عرض چند روز اضافه وزن پیدا کنید ، اینها را گفتم که به اینجا برسم که سمبل شهر پرتقال است و این به دلیل وجود باع های بسیار پرتقال در آنجاست پس حتما از پرتقال ها مزه کنید.

به طور کلی ما ایرانی ها با مردم ترکیه مشترکات فرهنگی زیادی داریم و عادات مردم آنتالیا نیز مطمئنا خیلی غیر قابل پیش بینی نخواهد بود فقط یک نکته اینکه ، ترک ها محکم دست می دهند و این به دلیل  صمیمت بسیار آن هاست پس هنگام دست دادن ، دستهایشان را محکم بفشارید و همچنین در هنگام مراوده و مکالمه با یک آنتالیایی سرتان را زیاد به این طرف و آن طرف تکان ندهید و مراقب باشید که بالا بردن ابرو ، نشان از متوجه نشدن و اینکه یا ناراحت هستید و یا مخالف ، است .

 

واحد پول در آنتالیا 

همانند دیگر شهرهای ترکیه ، این شهر نیز،  لیر ترکی واحد پولی رایج و رسمی است ، البته استفاده از دلار و یورو نیز رواج دارد .

 

آب و هوای شهر آنتالیا

آنتالیا را به شهر آفتاب نیز می شناسند ، زیرا تقریبا تمام روزهای سال هوا آفتابی است و به دلیل اینکه توسط رشته کوه های تاروس محاصره شده از بادهای شمالی در امان است و آنتالیا در ساحل دریای مدیترانه قرار گرفته پس طبیعی است که دارای آب و هوای مدیترانه ای باشد و در آنجا  تابستانی گرم و خشک و زمستانی معتدل و بارانی را تجربه خواهید کرد ولی اگر هوس آب تنی و تن گرفتن به سرتان زده زمستان را برای سفر پیشنهاد نمی کنم ، برای گرفتن آفتاب و آب تنی باید سفرتان را برای ماه های آوریل تا اکتبر برنامه ریزی نمایید . یکی از بهترین راه های سفر به این شهر استفاده از پکیج های مسافرتی است زیرا بسیار ارزان تر از سفر انفرادی می شود و اینکه آژانس ما مجری مستقیم سفر به آنتالیا می باشد و میتوانید با خیال راحت پکیج های مختلف این شهر را در سایت مشاهده نمایید.

سوالات متداول آنتالیا نگین مدیترانه

1- آیا آنتالیا مقصدی ارزان است؟

آنتالیا مقصدی ارزان برای تعطیلات ساحلی است. مسافران معمولا در تور آنتالیا هتل های ساحلی را ترجیح می دهند و بیشتر مدت زمان تور خود را در هتل سپری می کنند. به همین جهت هتل ها نیز خدمات کاملی به مسافران ارائه می دهند. حتما All Inclusive و Ultra All Inclusive به گوشتان رسیده است. این دو را اصطلاحا به خدمات اینگونه هتل می گویند. هتل هایی که صبحانه، ناهار، شام و انواع مختلف نوشیدنی را به رایگان در اختیار مسافران می گذارند. پس با احتساب هزینه های غذا و تفریحات ، به نسبت سایر مسیرها تورهای آنتالیا ارزان تر است. جهت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان سلام پرواز به شماره 22221500  تماس حاصل نمایید. 

2- تور آنتالیا با پرواز ایرانی یا خارجی؟

شما برای خرید تور آنتالیا دو گزینه پیش رو دارید:
1. تور آنتالیا با پروازهای ایرانی ارزان‌تر اما با معطلی بیشتر و ترانسفر بین شهری
2. تور آنتالیا با پروازهای خارجی کمی گران‌تر اما سریع و آسوده‌تر
پروازهای ایرانی به آنتالیا در فرودگاه آنتالیا فرود نمی آیند. هر ایرلاینی به یکی از شهرهای اطراف آنتالیا می‌رود که حدود 3 الی 4 ساعت با تا خود آنتالیا فاصله دارند : مثلا اسپارتا یا دنیزلی اما اگر ترانسفر زمینی و معطلی شبانه را نمی پسندید پروازهای ترک را برای تور انتالیا انتخاب کنید که حرکت‌شان معمولا صبح زود است و شما قبل از ظهر مستقیم به خود فرودگاه آنتالیا و با ترانسفری کوتاه به هتل‌تان می‌رسید. تورهای آنتالیا سلام پرواز هر دو گزینه را دارد و شما می توانید به سلیقه خود انتخاب کنید.با ما تماس بگیرید. 02122221500

نظرات

  • با ارسال نظر،‌در بهبود کیفیت محتوای بلاگ سلام پرواز سهیم باشید.
  • نظرات شامل الفاظ رکیک، توهین، و محتوای تبلیغاتی تایید نخواهند شد.
  • نظر شما پس از تایید توسط تیم سلام پرواز، در وبسایت نمایش داده خواهد شد و در صورت ارسال پاسخ به صورت پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.
مشاوره و خرید تور