شمسی به میلادی میلادی به شمسی

تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

احتمالاً بارها به تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و بالعکس برای کارهایی مانند تبدیل تاریخ تولد و سن، صدور و یا تمدید گذرنامه، تبدیل تاریخ در امور بین‌الملل و رزرواسیون بلیط هواپیما و هتل یا ترانسفر ، در خواست ویزا و روادید و کارهایی از این دست نیاز داشته‌اید. در کشورها ، سفارتخانه ها و سیستم هایی که از تقویم شمسی استفاده نمی‌کنند و میلادی را به‌صورت رسمی استفاده می‌کنند، لازم است از روش‌هایی برای تبدیل تاریخ به میلادی استفاده شود.

تبدیل تاریخ

در وبسایت سلام پرواز، این امکان برای افرادی که برای سفر خود به تبدیل تاریخ نیاز دارند، فراهم شده است تا به سادگی و سرعت بتوانند تاریخ میلادی (گریگوری) را به شمسی و برعکس تبدیل کنند. شما می‌توانید با یک کلیک ساده روی گزینه‌ی شمسی یا میلادی کلیک کرده و تاریخ و ماه موردنظر خود را در جدول پایانی انتخاب کنید و نتیجه را در برنامه تبدیل تاریخ خورشیدی به میلادی وبسایت سلام پرواز مشاهده کنید.

تاریخ شمسی به میلادی

اگر کمی زمان دارید و فرد علاقه‌مندی هستید تا تاریخ موردنظر خود را از طریق محاسبات ریاضی به‌دست آورید، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

سال میلادی = سال شمسی + 622 یا 621. اگر تاریخ موردنظر از اول فروردین تا 10 دی باشد، عدد 621 را به سال شمسی اضافه کنید. اگر از 11 دی تا انتهای سال باشد، عدد 622 را اضافه کنید. همچنین، اگر سال موردنظرتان کبیسه باشد، روز 10 دی به 11 امین روز و روز 11 دی به 12 امین روز تغییر می‌کند.

تبدیل تاریخ شمسی به میلادی برای گذرنامه

یکی از بخش‌های مهم در فرم تمدید و صدور گذرنامه، تبدیل تاریخ تولد به میلادی است و به همین منظور، جدول تبدیل تاریخ را برای تبدیل تاریخ تولد شمسی به میلادی در نظر گرفته‌ایم تا کار را برای شما در بحث صدور پاسپورت کمی آسان‌تر کنیم.

فرمول تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

اگر روز موردنظر بین اول ژانویه تا 21 مارس باشد، عدد 622 را از سال میلادی کم کنید. و اگر روز مطلوب بین 22 مارس تا انتهای دسامبر باشد، عدد 621 را از سال میلادی کم کنید. به‌عنوان مثال، 12 آپریل 1973 معادل است با:

1352 = 621 – 1988 ( 23 فروردین 1352)

محاسبه سن به میلادی

برای محاسبه سن به میلادی، با تعیین تاریخ موردنظر به‌صورت شمسی و انتخاب گزینه میلادی در برنامه تبدیل تاریخ وبسایت سلام پرواز، می‌توانید سن خود را به میلادی محاسبه کنید. به‌عنوان مثال، شخصی که در تاریخ 14 خرداد 1368 به دنیا آمده است، با وارد کردن آن در مراحل ذکر شده، تاریخ 3 جون 1989 را مشاهده می‌کند. این روش محاسبه و تبدیل تاریخ برای پرکردن فرم صدور پاسپورت که نیازمند وارد کردن اطلاعات از جمله تاریخ تولد به میلادی هستید، مورد استفاده قرار می گیرد.

تبدیل تاریخ ایران به ترکیه

در ترکیه نیز از تقویم میلادی از ژانویه 1926 به بعد استفاده می‌شود و نیازی به تبدیل تاریخ میلادی به ترکی نیست. برای تبدیل تاریخ ایرانی به ترکی و بالعکس، می‌توانید از همان جدول تبدیل تاریخ هجری شمسی به میلادی که در وبسایت سلام پرواز مشاهده می کنید استفاده نمایید اما نام ماه های سال در ترکی استانبولی متفاوت است .

نام ماه‌های سال در ترکیه

 • Ocak: ژانویه (January)
 • Şubat: فوریه (February)
 • Mart: مارس (March)
 • Nisan: آوریل (April)
 • Mayıs: می (May)
 • Haziran: ژوئن (June)
 • Temmuz: ژوئیه (July)
 • Ağustos: اوت (August)
 • Eylül: سپتامبر (September)
 • Ekim: اکتبر (October)
 • Kasım: نوامبر (November)
 • Aralık: دسامبر (December)

آیا می‌دانید؟

ماه های سال به انگلیسی (میلادی)معادل فارسی (شمسی)

January ۱۰ دی تا ۱۱ بهمن (۳۱ روز)

February۱۲ بهمن تا ۹ اسفند (۲۸ روز در سال عادی و ۲۹ روز در سال کبیسه)

March۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین (۳۱ روز)

April۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت (۳۰ روز)

May۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد (۳۱ روز)

June۱۱ خرداد تا ۹ تیر (۳۰ روز)

July۱۰ تیر تا ۹ اَمرداد (۳۱ روز)

 August۱۰ اَمرداد تا ۹ شهریور (۳۱ روز)

September۱۰ شهریور تا ۸ مهر (۳۰ روز)

 October۹ مهر تا ۹ آبان (۳۱ روز)

November۱۰ آبان تا ۹ آذر (۳۰ روز)

December۱۰ آذر تا ۱۰ دی (۳۱ روز)

 • تنها ایران، افغانستان، اتیوپی و نپال از تقویم میلادی استفاده نمی‌کنند.
 • تقویم مورد استفاده در ایران تقویم جلالی است.
 • در سال ۱۳۰۴ کلیات تقویم هجری خورشیدی به همراه نام‌های فارسی برای ماه‌ها و تعدیل طول ماه‌ها با تصویب مجلس شورای ملی گاه‌شماری رسمی ایران شد.
مشاوره و خرید تور